Pociąg do Podróżowania – miejsca gry #1

punkt

Codziennie chcemy Wam pokazać przynajmniej jeden obiekt biorący udział w grze terenowej. Pierwszym miejscem, jakie zaprezentujemy znajduje się w Sosnowcu i jest to Pałac Schoena. Zapraszamy do krótkiej prezentacji.


Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu jest miejską samorządową instytucją kultury. Zajmuje się ochroną oraz promocją dziedzictwa kulturowego miasta i regionu a także popularyzacją polskiej i europejskiej sztuki. Prowadzi działalność wystawienniczą, naukową i edukacyjną. Jest ważnym miejscem artystycznych spotkań. Należy do wiodących instytucji kultury w mieście.

fot. Izabela Gut-Misiaga

Siedzibą muzeum jest okazały pałac Ernsta Schoena, wybudowany w stylu neobarokowym ok. 1896 roku, wg projektu wrocławskiego architekta Karla Grossera. Jedna z trzech rezydencji rodziny Schoenów w Sosnowcu. Budynek usytuowano przy trasie kolei warszaw-sko – wiedeńskiej i otoczono neoromantycznym parkiem. Na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany. Nie zachował się więc pierwotny układ jego wnętrz, ale zasadnicza bryła pałacu, z charakterystycznymi, narożnymi wieżami nie uległa zmianie. W 1980 roku zespół pałacowo-parkowy wpisano do rejestru zabytków województwa katowickiego. Należy do najcenniejszych zabytków XIX – wiecznej architektury miasta.

Rodzina Schoenów przybyła do przedmiejskiego Sosnowca z Saksonii w latach 70. XIX wieku. Bracia Ernest i Franz uruchomili dwie przędzalnie – wigoniową przy obecnej ul. 1 Maja w 1879 roku oraz wełny czesankowej na Środulce (ul. Chemiczna) w 1886 roku. Chłon-ny rynek rosyjski zapewniał łatwy zbyt wyrobów i wysokie zyski. Pozwoliło to właścicielom na uruchomienie w 1902 r. kolejnego zakładu – trykotaży i pończoch w Sielcu.

W 1904 r. fabryki zatrudniały ok. 4000 robotników. Dzięki ich działalności Sosnowiec w krótkim czasie stał się jednym z głównych ośrodków włókiennictwa na terenie Królestwa Polskiego, a nawet cesarstwa rosyjskiego, uzyskał również prawa miejskie.

logo

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *