Bezpieczny przejazd również w wakacje

Fot: PKP PLK S.A.
Fot: PKP PLK S.A.

O 40 procent spadła liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo – drogowych w lipcu 2016 w stosunku do lipca 2015 roku. Podczas wakacji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i SOK prowadzą wzmożone kontrole na przejazdach m.in. w ramach akcji „Bezpieczny piątek”. Nie będzie tolerancji dla lekceważących przepisy – zapowiadają organizatorzy.


Liczba wypadków i kolizji na przejazdach maleje. W lipcu tego roku doszło do 13 zdarzeń, w których 5 osób zostało rannych a 2 zginęły. W tym samym miesiącu zeszłego roku zdarzeń było 21, rannych 8 a 12 zabitych. Porównując okres od stycznia do lipca, także zauważalny jest spadek liczby wypadków. W 2016 roku doszło do 103 wypadków, w których ranne zostały 23 osoby a 31 poniosło śmierć. W 2015 roku było 109 zdarzeń, 23 rannych i 40 zabitych. Aż 98% wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych to skutek łamania przepisów, ignorowania znaków drogowych i sygnalizacji przejazdowej, a nawet omijania rogatek.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w każdy wakacyjny piątek prowadzą akcję „Bezpieczny piątek”. Na wybranych przejazdach kolejowo – drogowych w całym kraju pracownicy PLK, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz Policji rozdają ulotki i rozmawiają z kierowcami o bezpieczeństwie. Patrolowane są również tory w okolicach tzw. „dzikich przejść”. Przez 5 tygodni akcji przeprowadzono kontrole na 149 przejazdach kolejowo – drogowych i „dzikich przejściach”. Rozdano prawie 16 tys. ulotek przestrzegających przed łamaniem prawa. Nie obyło się też bez kar, pouczono 814 kierowców i pieszych, natomiast 72 otrzymało mandaty. Ponadto w trakcie „Bezpiecznych piątków” przeprowadzono 432 kontrole trzeźwości.

Wśród stałych, całorocznych działań, prowadzonych w ramach „Bezpiecznego przejazdu”, organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampania informacyjna w mediach, na plakatach i ulotkach. Zaplanowano też intensywną współpracę z youtuberami, blogerami oraz vlogerami, by dotrzeć z przekazem kampanii do młodzieży. Przygotowywane są także materiały dla instruktorów nauki jazdy, by skuteczniej mogli edukować przyszłych kierowców.

W sierpniu, podobnie jak w lipcu, do kierowców i pieszych trafi kilkanaście tysięcy ulotek, informujących o właściwym zachowaniu na terenach kolejowych. Działania kolejarzy i służb przypominają, że obowiązkiem jest postępowanie zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem – to ono gwarantuje bezpieczeństwo na wszystkich przejazdach.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *