Kolejne dogodności dla pasażerów KŚ

P1020516Ponieważ nadal otrzymujemy pytania jak to się stało, że „zmniejszył” się dystans pomiędzy Katowicami a Bielskiem-Białą, co w konsekwencji umożliwiło obniżenie cen biletów tylko w tej relacji, postanowiliśmy zwrócić się z prośbą o wyjaśnienie tego zagadnienia do najbardziej wiarygodnego źródła, czyli do Działu Handlowego Kolei Śląskich.


Koleje Śląskie zostały poinformowane oficjalnym pismem przez PKP Intercity S.A., że z dniem 1 kwietnia zostaną zaktualizowane odległości taryfowe na niektórych odcinkach w Opisie Sieci Krajowej w tym również na odcinkach obsługiwanych przez Koleje Śląskie. Aktualizacja odległości taryfowych, dotyczyła wszystkich przewoźników pasażerskich w kraju, a wprowadzone zmiany skutkowały zmianą odległości taryfowych w systemach sprzedaży biletów u przewoźników. Zmiana znacząco wpłynęła na ceny biletów w relacjach obejmujących zaktualizowane odcinki. Cenniki przewoźników z taryfy kilometrowej obejmują poszczególne przedziały kilometrowe od których uzależniona jest opłata za przewóz. W przypadku KŚ pierwszy zakres wynosi do 5 km i wzrasta o kolejne 5 km (w przedziałach od 1-60 km) co jest związane ze specyfiką obsługi połączeń regionalnych, natomiast u innych przewoźników obsługujących ten odcinek np. PKP IC – przedziały kilometrowe są dużo większe, pierwszy zakres wynosi do 40 km i wzrasta o kolejne 20 km.

W związku z powyższym zmiana ta wpłynęła na ceny biletów KŚ i tak np. relacja Katowice-Bielsko Biała odległość przed aktualizacją wynosiła 55 km a cena biletu 13,40 zł, po aktualizacji 56 km cena biletu wynosiła 14,20 zł. Z uwagi na rozbieżności między systemami SKRJ gdzie składamy zamówienia na rj pociągów a systemem OSK postanowiliśmy przeanalizować wprowadzone przez PKP zmiany odległości.

Prowadzona korespondencja w przedmiocie odległości taryfowych, równocześnie z Zarządcą infrastruktury PKP PLK, przewoźnikiem PKP Intercity S.A. oraz PKP Informatyka sp. z o.o. doprowadziła do kolejnej weryfikacji danych zawartych w bazie Prowadzenia Opisu Sieci (POS) stanowiących źródło danych do Opisu Sieci Krajowej (OSK). Powyższe działania skutkowały ujawnieniem błędu, który na wniosek Kolei Śląskich został usunięty, a tym samym została przywrócona poprzednia prawidłowa odległość a tym samym niższa cena biletu za ww. odcinek – mówi Agnieszka Lekston, dyrektor Działu Handlowego KŚ.

Jak widać KŚ obserwują zmiany jakie wprowadzają inni przewoźnicy pasażerscy w swoich ofertach handlowych, jednak ze względu na specyfikę i obszar działania, każdy z przewoźników prowadzi na swój sposób. Poza dyskusją pozostaje jednak obszar podstawowej oferty taryfowej, o której decyduje organizator transportu oraz akty prawne i wynikające z nich uprawnienia pasażera.

Z innych działań tego działu warto podkreślić, że to właśnie starania tej komórki sprawiły, że w miniony czwartek, w dniu wizyty Ojca Świętego na Jasnej Górze (28 lipca), wszyscy pasażerowie w województwie śląskim oraz na odcinku Katowice – Oświęcim mogli podróżować pociągami Kolei Śląskich bezpłatnie.

Od dzisiaj natomiast Koleje Śląskie wprowadzają możliwość przewozu rowerów bez opłat na określonych odcinkach. Drugą istotną informacje jest to, że od Koleje Śląskie są pierwszym przewoźnikiem regionalnym który przystąpił do projektu Google Maps. Jednym zdaniem, znacznie ułatwi to pasażerom, nie tylko z naszego regionu, planowanie podróży przy wykorzystaniu pociągów naszego przewoźnika. Więcej szczegółów o tych innowacjach na stronie internetowej KŚ, a szczegółowo, o tym co oznacza przyłączenie się KŚ do projektu Google Maps napiszemy jutro.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *