Katowice testują elektryka

Fot. PKM Katowice
Fot. PKM Katowice

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach rozpoczęło w tym tygodniu testy Solarisa Urbino 12 electric. Katowice, to kolejne po Sosnowcu miasto w naszym regionie, które zdecydowało się na tego rodzaju testy. Swoją drogą, jest to dokładnie ten sam pojazd, który przez ostatnie dwa tygodnie jeździł po drogach stolicy Zagłębia.


Tygodniowe testy jednostki elektrycznej, mają pozwolić włodarzom katowickiego przedsiębiorstwa na zebranie cennych informacji przed planowanymi zakupami. Nie jest bowiem tajemnicą, że w stolicy województwa mają wielkie plany taborowe, w których znajdzie się także miejsce na autobusy elektryczne. Testowany pojazd można spotkać na liniach 950, 905N, 657N oraz 297N

Tegoroczne zakupy, które obejmują 15 sztuk autobusów dwunastometrowych i 15 sztuk przegubowców, pozwolą na zastąpienie ostatnich wysokopodłogowych autobusów – chodzi tutaj przede wszystkim o popularne Ikarusy. Jednak to nie koniec. W Katowicach mają już plany na kolejne lata.

Jak powiedział nam Grzegorz Juraszczyk, Zastępcą Dyrektora ds. Techniczno – Eksploatacyjnych PKM Katowice, nie jest znana jeszcze dokładna liczba autobusów, jaką przedsiębiorstwo będzie chciało zakupić w kolejnych latach. Obecnie mówi się o 115 nowych pojazdach, w tym ok. 10-20 autobusów elektrycznych. Jedno jest pewne, Katowice wzorem PKM Sosnowiec, będą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *