Nawet 21 nowych pociągów?

W przypadku wygranej Pesy na Śląsk trafią Elfy 2
W przypadku wygranej Pesy na Śląsk trafią jednostki Elf 2

W zeszły piątek poznaliśmy producentów, którzy chcą dostarczyć pociągi do przewozów pasażerskich dla Kolei Śląskich i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Korzystna oferta jednego z nich, pozwala mieć nadzieję na zakup w sumie 21 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Jak to możliwe? Już wyjaśniamy. 


Jak informowaliśmy tuż po otwarciu kopert, w przetargu na dostawę taboru dla KŚ i UMWŚ wpłynęły trzy oferty. Nowe pociągi dostarczyć chcą Stadler, Newag i Pesa. Na chwilę obecną najbliżej zwycięstwa jest producent z Bydgoszczy.

Po zapoznaniu się z cenami jakie oferują producenci, rozgorzała dyskusja na temat tego ile nowych jednostek trafi na tory w województwie śląskim. Korzystna oferta Pesy, pozwala mieć nadzieję, że już niedługo w naszym regionie pojawi się w sumie 21 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Zapytacie, jak to możliwe? Przecież dotychczas ciągle mówiło się o dostawie maksymalnie dziewiętnastu jednostek.

Otóż, w ramach podstawowego zamówienia Koleje Śląskie i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego chce nabyć 13 nowych pociągów. Sześć kolejnych może zostać zakupionych w ramach prawa opcji. Skąd więc liczba 21? Ano stąd, że w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienie, KŚ i UMWŚ zamieścili zapis, pozwalający na udzielenie zamówienia uzupełniającego, które wynosi 20% wartości zamówienia podstawowego. A to powinno pozwolić na zakup co najmniej dwóch kolejnych pociągów.

Taki scenariusz byłby korzystny dla śląskiego przewoźnika i przede wszystkim dla pasażerów, którzy już za kilkanaście miesięcy mieliby do dyspozycji nawet 21 nowych pociągów.

4 komentarze

  1. I bardzo dobrze – 21+15=36. Tyle pociągów od jednego producenta zapewni lepszy serwis i zapewne obniży koszty.
    Dobry gospodarz kupi Elfy!!!!!!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *