PKP PLK wzmacnia zespoły techniczne

Fot. PKP PLK S.A.
Fot. PKP PLK S.A.
5 specjalistycznych pojazdów szynowo – drogowych za ponad 4 mln złotych wzmocni zespoły techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Nowy sprzęt to szybsze naprawy na torach i ograniczenie przerw w kursowaniu pociągów czyli punktualne podróże. PLK konsekwentnie wzmacnia służby techniczne, w ubiegłym roku na doposażenie przeznaczono 9 mln złotych.


Dla zarządcy infrastruktury bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego PLK regularnie doposażają jednostki techniczne. W tym roku trafi do nich 5 pojazdów szynowo – drogowych, z możliwością jazdy po torze o różnej szerokości. Pojazdy dowożą na miejsce po drodze lub torach, sprzęt ratowniczy oraz załogi. Koszt zakupu pojazdów wynosi 4,6 mln złotych. W ubiegłym roku za 9,3 mln złotych PLK kupiły m.in. 17 agregatów prądotwórczych, hydrauliczny sprzęt do wkolejenia, 25 kompletów ratowniczych poduszek pneumatycznych oraz pojazd ratowniczy wraz z wyposażeniem. Od 2013 r. zarządca infrastruktury przeznaczył na ratownictwo techniczne ponad 15 mln złotych.

Sprawne usuwanie skutków zdarzeń, bezpieczny transport pojazdów kolejowych, uszkodzonych w wyniku awarii technicznych to podstawowe zadania kolejowego ratownictwa technicznego PLK. W celu doskonalenia procedur, jednostki współpracują ze wszystkimi służbami ratowniczymi oraz organizują wspólne ćwiczenia na terenach kolejowych – wyjaśnia Joanna Kubiak, z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Zespoły ratownictwa technicznego PLK to 20 w pełni wyposażonych załóg i ponad 500 wyszkolonych pracowników. To także jedyne w kraju tego typu jednostki wyspecjalizowane do działania na liniach kolejowych. Pociągi ratownictwa technicznego są rozmieszczone na terenie całego kraju w sposób umożliwiający jak najszybszy dojazd do miejsc potencjalnych zdarzeń. W 2015 roku zespoły brały udział w usuwaniu skutków 160 zdarzeń zaistniałych na liniach zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *