W Sosnowcu testują elektrycznego solarisa

P1040212a
Solaris Urbino Electric na linii 188

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu powiększyło swój park taborowy o jeden autobus. Jest to pojazd, którego PKM jeszcze nie posiada – Solaris Urbino electric. Prezentowany na zdjęciach egzemplarz to pojazd testowy. Jednak jak zapowiadają przedstawiciele Przedsiębiorstwa, możliwe że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg dostawę trzech elektrycznych autobusów wraz z całym osprzętem do ładowania.


Do sosnowieckiej zajezdni Solaris Urbino 12 electric trafił na początku miesiąca, a regularne kursowanie z pasażerami rozpoczął w nocy z 8 na 9 lipca. Obecnie pojazd ten można spotkać na liniach nr 188, 813 i 902N. Testy elektrycznej wersji solarisa potrwają do piątku, 22 lipca br.

Wraz z pojazdem otrzymaliśmy również ładowarkę stacjonarną, która posiada intuicyjny system ładowania. By rozpocząć proces ładowania trzeba wykonać kilka czynności, jednak nie zajmują one więcej niż półtorej minuty. Co najważniejsze cały proces jest bardzo bezpieczny – powiedział nam Piotr Drabek, dyrektor ds. technicznych PKM Sosnowiec.

Być może jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na dostawę trzech elektrycznych autobusów wraz z całym osprzętem do ładowania. Jak powiedział nam przedstawiciel PKM-u, wszystko zależy od tego czy uda się pozyskać zewnętrzne fundusze. Jeśli tak, to pod koniec października ruszy procedura przetargowa.

Elektryk na trasie

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie skorzystali z nadarzającej się okazji i nie przejechali się testowanym pojazdem. Wrażenia? Bardzo pozytywne! Przede wszystkim, na co należy zwrócić uwagę to bardzo cicha praca pojazdu. Stojąc na przystanku przy ruchliwej ulicy możemy nawet nie usłyszeć, że autobus właśnie podjechał.

Już na pierwszy rzut oka, pojazd wywołał efekt „wow” – przyciemniane szyby też robią swoje. W środku pojazd nie różni się zbytnio od swoich spalinowych braci, poza tym, że jest od nich cichszy. Wygodne siedzenia, sprawna klimatyzacja – czego chcieć więcej?

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *