Koleje Śląskie zachęcają do podróży jednośladem

Fot. Koleje Śląskie
Fot. Koleje Śląskie

Urokliwe krajobrazy i piękno przyrody, wyjątkowe obiekty postindustrialne, czy zabytki architektury drewnianej lub militarnej – od 1 sierpnia rowerzystom, wraz z Kolejami Śląskimi, łatwiej będzie odkrywać piękno i bogactwo Śląska. Regionalny przewoźnik kolejowy na wybranych trasach wprowadza możliwość bezpłatnego przewozu rowerów, co ma zachęcić podróżników do wycieczek w te atrakcyjne turystycznie miejsca.


Wzrasta popularność turystyki rowerowej, a lato sprzyja rowerowym eskapadom. Aby bardziej zachęcić do tej formy aktywnego wypoczynku, wprowadzamy na wybranych liniach możliwość bezpłatnego przewozu rowerów. Oferta Kolei Śląskich zachęca do rowerowych wycieczek po atrakcyjnych, choć nierzadko bardziej odległych miejscach. Mamy nadzieję, że stanie się to dla wielu inspiracją do odkrywania znanych i nieznanych jeszcze uroków naszego regionu – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. – Co ważne dla rowerzystów, wybierając pociąg możemy zaplanować wycieczkę bez potrzeby jej rozpoczęcia i zakończenia w tym samym miejscu – dodaje Michał Wawrzaszek.

Promocyjna oferta, dostępna od 1 sierpnia, obejmie bezpłatny przewóz rowerów w pociągach kursujących na wybranych liniach obsługiwanych przez Koleje Śląskie:

  • Katowice – Tarnowskie Góry – Lubliniec – Częstochowa,
  • Rybnik – Żory – Pszczyna,
  • Wodzisław Śląski – Chałupki – Racibórz,
  • Katowice – Oświęcim,
  • Cieszyn – Czechowice-Dziedzice.

Nowo wprowadzana oferta obejmie połączenia kolejowe – bez przejazdów wykonywanych przez zastępczą komunikację autobusową. Każda z tras objętych promocją daje możliwości zaplanowania wygodnego i szybszego dojazdu do różnorodnych miejsc interesujących dla turystów. Osoby korzystające z oferty Kolej Śląskich będą mogły odwiedzić liczne zabytki techniki, architektury drewnianej i militarnej czy miejsca warte zobaczenia ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe.

Możliwość bezpłatnego przewozu rowerów pociągami KŚ zrekompensuje brak długodystansowych tras rowerowych w naszym regionie, dowożąc rowerzystów w ciekawe miejsca województwa. Warto dodać, że powstające właśnie projekty wojewódzkich tras rowerowych w swoim przebiegu także uwzględniają możliwość łączenia podróży rowerowych z kolejami – mówi Alex Kopia, Oficer Rowerowy Województwa Śląskiego.
Wycieczki turystyczne to tylko jeden z aspektów wygodnego podróżowania pociągiem z rowerem. Drugi, to popularny w Europie sposób na codzienne podróże do innych miast do pracy czy do szkoły. Możliwość podróży rowerowo-pociągowej może być bowiem argumentem do pozostawienia samochodu w garażu – korzysta na tym środowisko i nasza kieszeń – dodaje.

W miastach położonych na liniach, po których kursują pociągi Kolei Śląskich objęte promocyjną ofertą, znajduje się wiele atrakcyjnych destynacji. Unikalne obiekty Szlaku Zabytków Techniki w Tarnowskich Górach (Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopania Srebra), Rybniku (Zabytkowa Kopalnia Ignacy), Cieszynie (Muzeum Drukarstwa), a także inne przyciągające uwagę miejsca m.in. Park i Muzeum Zamkowe w Pszczynie, czy liczne budowle znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej jak np. XVII-wieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jerzego w Miasteczku Śląskim, bądź fortyfikacje wojskowe.

Promocyjna oferta umożliwi również dojazd do miejsc interesujących przyrodniczo, takich jak parki krajobrazowe Lasy nad Górną Liswartą i Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, Pojezierze Palowickie w pobliżu Żor, dolina i meandry Odry w Chałupkach, starorzecza Wisły w okolicach Oświęcimia, gdzie można obserwować rzadkie gatunki ptactwa wodnego, czy też zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły, rezerwat przyrody Segiet oraz sportową dolinę Dolomity w regionie Bytomia, Chorzowa i Tarnowskich Gór.

Nowa propozycja Kolei Śląskich ma służyć nie tylko turystyce. Oferta ma także zachęcić mieszkańców wybranych regionów do podróżowania rowerem do pracy.

Adresatami promocji są też osoby, które mieszkają bądź pracują w miejscach nieco oddalonych od stacji kolejowych. Zamiast jechać, często zakorkowaną, całą trasę np. samochodem, można jej jedną część pokonać rowerem a drugą pociągiem. Taka zmiana może wyjść nie tylko na dobre środowisku, ale także może pozytywnie wpłynąć na kondycję, zarówno tę psychofizyczną, jak i finansową. Podróż pociągiem i rowerem nierzadko bowiem przysparza mniej nerwów i jest tańsza, niż przejazd samochodem – mówił Michał Wawrzaszek.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *