Ostatni tydzień względnego spokoju

P111042707

Jeszcze w tym tygodniu nie spodziewamy się wielkiego zamieszania na szlakach kolejowych naszego regionu, ale już dzisiaj chcemy zaanonsować to, no co trzeba się szykować od przyszłego poniedziałku.


Wszystko za sprawą zamknięcia odcinka linii kolejowej nr 140 pomiędzy Orzeszem a Czerwionką w dniach 11 – 19 lipca. Informowaliśmy Was w miarę regularnie o postępie prac remontowych na LK169 pomiędzy Orzeszem Jaśkowicami a Łaziskami najpierw, a ostatnio o remoncie odcinka od Łazisk do Tychów. I teraz w Orzeszu Jaśkowicach wymieniania będzie cała infrastruktura, a to wymaga kilku dni intensywnych prac i konieczność wstrzymania ruchu pociągów.

Dla pasażerów Kolei Śląskich oznacza to konieczność korzystania z zastępczej komunikacji autobusowej, która będzie kursowała między Orzeszem a Czerwionką. Będzie również wersja nieco przyspieszona. Ma to działać tak, że będzie można wyjechać np. z Katowic czy Mikołowa pociągiem linii S7, odcinek Orzesze – Czerwionka przejechać autobusem, i po kolejnej przesiadce, kontynuować „po torach” podróż w kierunku Rybnika i Raciborza. Podróżni chcący rozpocząć podróż w Katowicach otrzymają dodatkowe połączenie autobusowe, które bezpośrednio z głównego dworca zawiezie nas do Czerwionki. W odwrotnym kierunku organizacja ruchu pasażerskiego oparta zostanie na tych samych zasadach.

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu zostanie przywrócony dwutorowy ruch na szlaku miedzy Tychami a Kobiórem. Jest to wymóg wręcz niezbędny, ponieważ na czas zamknięcia wspomnianego wyżej linii 140, wszystkie kursujące tamtędy pociągi PKP Intercity przetrasowane zostaną na LK139 i LK93.  W te dni trzy pary międzynarodowych pociągów Warszawa – Praga/Ostrawa (Praha, Porta Moravica i Comenius) zatrzymywać się będą w Tychach, Pszczynie i Zebrzydowicach. Oczywiście kursować tędy będą normalnie międzynarodowe pociągi jeżdżące tu codziennie, czyli Polonia, Varsovia i Sobieski w kierunku Wiednia i Budapesztu. Dlatego i tam zapowiada się spory tłok na torach.

No i jeszcze jedno. W przyszłą środę, 13 lipca, po naszym regionie poruszać się będą kolarze w ramach Tour de Pologne, a także spora grupa młodzieży korzystać będzie z dodatkowych pociągów by dotrzeć na koleją edycję Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Jeśli ciekawi Was, co ma kolej do kolarstwa i jak dotrzeć najszybciej na wspomniany festiwal, to zapraszamy do nas w przyszły poniedziałek.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *