33 liniówki do wyboru

Bez nazwy-1

Od piątku obowiązuje nowy plan taryfowy Kolei Śląskich. Jedna z nowości mających ułatwić życie podróżnym jest wprowadzenie sporej ilości tzw. biletów liniowych. To rozwiązanie funkcjonowało już w taryfie KŚ, ale nie aż z takim rozmachem. Od 1 lipca biletów relacyjnych jest 33.


Bilet liniowy to forma promocji danego połączenia, w tym przypadku w siatce połączeń Kolei Śląskich, polegająca na tym, że na odcinku pomiędzy dwoma wyznaczonymi punktami (stacjami), opłata za przejazd nie jest naliczana według podstawowej taryfy kilometrowej, a według specjalnie wyznaczonego na ten odcinek cennika. Ponadto, okres ważności biletu jest ściśle określony w ramach czasowych, co czasem pozwala skorzystać z więcej niż jednego przejazdu w czasie jego ważności.

Jak było wyżej, od 1 lipca KŚ oferują 33 rodzaje biletów liniowych, skupione w 11 przedziałach taryfowych. Najbardziej spektakularną nowością jest możliwość przejazdu pociągiem pomiędzy Katowicami a Bytomiem za 3 złote, czy między Katowicami a Tarnowskimi Górami za 4 złote.

– Mamy świadomość, że cena to tylko jeden składnik oferty przewozowej – drugim równie ważnym jest właściwy rozkład jazd, a w tym – częstotliwość kursowania. Zważywszy na fakt, że rozkłady jazdy podlegają zasadniczym zmianom  tylko raz w roku (…), liczymy na Państwa wyrozumiałość w oczekiwaniu na kolejne w tym zakresie, zmierzającego do jak najlepszego dopasowania naszej oferty – napisał Wojciech Dinges, prezes KŚ, w liście, który w formie ulotki jest wręczany pasażerom podczas kupna biletów w kasach.

Czyli – specjalne taryfy już są, a pełną ich efektywność, według planów przewoźnika, mamy odczuć na własnej skórze w grudniu, gdy wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy. Nie bez przyczyny podaliśmy dwa przykłady nowych taryf na linii S8, bo właśnie tam siatka połączeń od wspomnianego grudnia ma ulec największej poprawie.

Wróćmy jednak do biletów liniowych. Jak już pisaliśmy, skupione są one w 11 taryfach. Najtańsze (to m.in wspomniany odcinek Katowice – Bytom) są w cenie 3 zł, najdroższe (15 zł) pozwolą nam zajechać z Gliwic do Wisły Głębce, czyli ponad 120 kilometrów. Zdecydowana większość z nich obowiązuje przez 120 minut, a te najdroższe dwie godziny dłużej. Wyjątkiem jest bilet Katowice – Tychy Lodowisko, który ważny jest jedynie przez 60 minut od wyjazdu. Jest też możliwość nabycia biletu miesięcznego w takich relacjach.

Jeśli chodzi o to, kto może z nich korzystać, to zerkamy w przepisy taryfowe śląskiego przewoźnika, które mówią tak:

Bilet można nabyć w kasach biletowych KŚ, w biletomatach, w systemie internetowej sprzedaży biletów e-KŚ, w „punktach na mieście”, przez telefon komórkowy lub inne urządzenie mobilne najwcześniej na 7 dni przed dniem wyjazdu lub pierwszym dniem ważności biletu liniowego imiennego miesięcznego oraz w pociągu u personelu pokładowego wyłącznie w dniu wyjazdu lub w pierwszym dniu ważności biletu liniowego imiennego miesięcznego”

Warto wiedzieć, to taka podpowiedź z naszej strony, że podczas jednego przejazdu można skorzystać nie tylko z jednego biletu linowego, tylko je łączyć. Przykład? Cieszyn od Czechowic-Dziedzic dzieli dystans 46 kilometrów. Według taryfy kilometrowej bilet normalny kosztuje od piątku 13 zł. Jednak wsiadając w Cieszynie, prosimy konduktora o bilet liniowy relacji Cieszyn – Chybie (bilet L58) i bilet linowy relacji Chybie – Czechowice-Dziedzice (bilet L59). Pierwszy kosztuje 5 zł, drugi 4. Czyli do Czechowic dojeżdżamy za 9 złotych.

Na koniec pozwalamy sobie zaprezentować zestawienie przygotowane przez Przemka Szczepanka, porównujące aktualne ceny komunikacji zbiorowej na odcinku Chybie – Cieszyn przy korzystaniu z kolei, według możliwości wprowadzonych 1 lipca wraz z nowym planem taryfowym.

Liniówka tabela

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *