Nowe ograniczenia na LK191 i… LK139

Ograniczenie prędkości na LK139 koło Pszczyny
Ograniczenie prędkości na LK139 koło Pszczyny

To, że na linii kolejowej nr 191 pomiędzy Goleszowem a Ustroniem wprowadzono kolejne ograniczenia prędkości nie dziwi już nikogo. Jednak to, że na odcinku pomiędzy Pszczyną a Goczałkowicami w ciągu linii kolejowej nr 139, pociągi zwalniają do 10 km/h, normalne już nie jest.


Sami szumnie tu głosimy jak to fajnie jest, a dopiero będzie na LK139, gdy skończą się wszystkie remonty. Tymczasem od ubiegłego tygodnia spory fragment odcinka pomiędzy Goczałkowicami a Pszczyna pociągi pokonują z prędkością nie przekraczającą 10 km/h. Oczywiście, pojawiły się oznaczenia tych ograniczeń, czego dowodzi zamieszczone powyżej zdjęcie wykonane z pociągu. Dziwne to, biorąc pod uwagę, że kilka miesięcy temu ten fragment szlaku został gruntownie odremontowany. Pozostaje mieć nadzieję, że to jedynie poprawki w ramach ustaleń gwarancyjnych.

Natomiast wracając na odcinek pomiędzy Goleszowem i Ustroniem to tradycyjnie już ograniczenia prędkości wprowadzono wtedy, gdy rozkład jazdy dla wchodzącej w życie korekty był już ustalony, co dla maszynistów pociągów pasażerskich zaczyna stanowić nie lada problem. Wczoraj, nawet pociąg dysponujący tak dobrym przyspieszeniem jak 36WEa-010 Kolei Śląskich, miał problem z rozkładowym pokonaniem tego odcinka i do Goleszowa dotarł opóźniony o dwie minuty.

Z jednej strony, rozumiemy, że LK191 czeka modernizacja, ale z drugiej strony, nikogo nie zwalnia to z odpowiedzialności za należyty stan torowiska do czasu, gdy remont nie będzie przez przypadek reinkarnacją tego popularnego, szczególnie w okresach dużego ruchu turystycznego, szlaku.

One comment

  1. Katowice – Bielsko-Biała Gł. 15:06 odjazd z Katowic. Dzień w dzień pociąg łapie opóźnienie w Tychach przez świętą krowę Intercity. O 15:48 wyjechaliśmy z Tychów, a powinniśmy być w Goczałkowicach. I tak codziennie. I co zrobić? KŚ niczemu nie jest winne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *