Bielsko-Biała znów bliżej Katowic

P1040001Wiele dyskusji wzbudziła ostatnio sprawa „podwójnej” podwyżki cen biletów z Katowic do Bielska-Białej. Okazało się, że winna wszystkiemu jest linia kolejowa nr 656, czyli tzw. łącznica peronów 1 i 2 katowickiego dworca z głównym ciągiem LK139 Katowice – Bielsko-Biała – Zwardoń.


Sprawa jest na tyle istotna, że ta różnica ma wpływ na cenę biletu z Katowic do Bielska-Białej. W przypadku przejazdu spod Szyndzielni do Katowic dystans ten wynosi 55,348 km i wszystko jest jasne. Nie ma przekroczenia bariery 56 km i stąd taryfa jest niższa. Problem powstał jednak w przypadku przejazdu powrotnego. Większość pociągów odjeżdżających do Bielska z Katowic robi to z peronu 1 lub 2. By nie krzyżować się z równie uczęszczana linią w kierunku Gliwic, pociągi wysyłane są na LK656, która bezkolizyjnie przechodzi nad linią nr 137 do Gliwic i łączy się z LK139 tuż po minięciu przejazdu pod autostradą A4.

Szkopuł tkwił w tym, że w porównaniu z „tradycyjnym” szlakiem do Katowic (obok starych koszar wojskowych), ten dystans jest o kilkaset metrów dłuższy i tutaj sumując do Bielska-Białej przekracza on „magiczne” 56 kilometrów i tak też była naliczana taryfa w tym kierunku. Dział handlowy KŚ uznał jednak, że ta nadwyżka nie będzie brana pod uwagę przy naliczaniu taryfy do Bielska i stąd ceny wróciły do poziomu poprzedniego, zgodnego z kilometrażem głównego ciągu LK139, rezygnując z wariantu wprowadzonego kilka tygodni wcześniej. Zmiany w odległościach taryfowych zostały jednak wprowadzone w ramach aktualizacji Opisu Sieci Krajowej (OSK) i odległość między stacjami Katowice a Katowice-Brynów w poprzedniej wersji wynosiła 3,874 km, podczas gdy powinna wynosić 3,405 km.

I to rozwiązanie należy uznać za najrozsądniejsze wyjście z tej całej nietypowej sytuacji, ponieważ jest ono najbardziej korzystne dla pasażerów, których na linii Katowice – Bielsko-Biała nie brakuje.

2 komentarze

    1. Zaczyna się działać, ale jak to ktoś kiedyś powiedział: Kto zaczął, ten połowę zrobił. Miejmy nadzieję, że to to początek procesu a nie precedens

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *