Czym pojadą pielgrzymi na ŚDM?

xSDM-298x170.jpg.pagespeed.ic.-4ycaAO5RMPielgrzymów na uroczystości związane ze Światowymi Dniami Młodzieży będzie woził nowoczesny i bezpieczny tabor, a przewoźnicy zadbają aby podróż pociągiem była komfortowa. Od 20 lipca do 1 sierpnia z myślą o pielgrzymach będą uruchamiane specjalne połączenia.


Na tory aglomeracji małopolskiej i śląskiej wyjadą nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne. Pojazdy typu ELF, IMPULS czy FLIRT to pociągi, które charakteryzuje obszerne jednoprzestrzenne wnętrze. Są dostosowane do potrzeb obsługi dużych potoków podróżnych. Pociągi wyposażono też w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – miejsca dla wózków, rampy wjazdowe oraz specjalnie dostosowane toalety. Ponadto na pokładach pojazdów zamontowano wizyjny i dźwiękowy system informacji pasażerskiej, a także system monitoringu.

Specjalne pociągi będą uruchamiane z regionów w całej Polsce w ramach dedykowanego rozkładu jazdy i zawiozą pielgrzymów nie tylko na wydarzenia organizowane w ramach Dni w Diecezjach, ale też do miejsc uroczystości związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Przykładowo z Łodzi pielgrzymów będą wozić pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej typu FLIRT3 – pierwszy pojazd szynowy, zgodny z normami europejskimi (spełniający wymagania TSI), dopuszczony do ruchu w Polsce. Będą to dwuczłonowe składy o nowoczesnej konstrukcji, wyposażone w klimatyzację, ergonomiczne fotele i przestronne wnętrze. Na pokładach pociągów do dyspozycji podróżnych będą też gniazdka elektryczne oraz dostęp do wi-fi.

Większość Nowoczesnych pociągów rozwija prędkość do 160 km/h. Pociąg ED-250 Pendolino między Warszawą a Krakowem rozpędza się natomiast aż do 200 km/h Jest to obecnie najszybszy wśród pociągów jeżdżących po torach w nowych krajach Unii Europejskiej. Najkrótszy czas przejazdu między Warszawą a Krakowem wynosi 2 godziny 18 minut, a z Rzeszowa do Krakowa podróż zajmuje blisko 2 godziny.

One comment

  1. Wierszówka zaliczona. Brak konkretów. Zaczynacie pisac jak GW czy WP. Spodziewałem się po Was bardziej merytorycznych artykułów

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *