Pierwszy tydzień zmian

Po tym rozjeździe na linii 90 od soboty do początku września nie pojedzie żaden pociag
Po tym rozjeździe na linii 90 od soboty do początku września nie pojedzie żaden pociag

Przy okazji wprowadzenia w życie czerwcowej korekty rozkładu jazdy zapowiadaliśmy, że będziemy się starali w miarę regularnie informować Was o tym, na co w najbliższych dniach szczególnie warto zwrócić uwagę przy planowaniu podróży z racji wielu robót torowych i dynamicznych zmian w harmonogramie kursowania pociągów. No to zaczynamy.


Na początek zamknięcie dla mieszkańców naszego regionu mało uciążliwe, ale jednak. Od najbliższej soboty przestaną jeździć pociągi na odcinku Cieszyn – Cieszyn Marklowice w ciągu linii kolejowej nr 90. Tak będzie do września, a powodem jest remont przepustu nad rzeką Młynówką w rejonie cieszyńskiej elektrociepłowni. Co prawda, w kwietniu przedstawiciel Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu ogłosił publicznie, że zakres prac miał być tutaj znacznie większy. Mowa była o całej linii 90, od Cieszyna do Zebrzydowic, ale nie będziemy tu roztrząsać jak się to ma do zaistniałej rzeczywistości. Słowa słowami, liczą się fakty…

Skupmy się jednak na tym co jest, a dokładniej, co ma być. Warto zapoznać się z rozkładem jazdy przy planowaniu podróży z Cieszyna, ponieważ autobusy zastępczej komunikacji odjeżdżać będą kilka minut prędzej niż dotychczas w przypadku pociągów, gdyż „drogowo” dotarcie do stacji Cieszyn Marklowice z centrum miasta zajmuje nieco więcej czasu niż w wersji „torowej”. Średnio, autobusy będą odjeżdżać z Cieszyna od 3 do 6 minut wcześniej w przypadku poszczególnych kursów.

O tym, że od piątku ruszyły pociągi wakacyjne to zapewne wiecie, a, tak przy okazji, wiele z nich, jadących z naszego regionu nad polskie morze złożone jest z wagonów przewoźnika Česke Drahy, które w sile 40 sztuk trafiły do naszego kraju, by wesprzeć flotę PKP Intercity. Tak jest na TLK Wenus, czy na TLK Ganimedes, obsługujących Bielsko-Białą z portami bałtyckimi. Ale o wielkich zmianach w kursowaniu pociągów PKP Intercity dopiero w sierpniu.

Dzisiaj kończymy, bo jeszcze jest w miarę cicho i spokojnie, ale już w przyszły poniedziałek ten materiał będzie znacznie obszerniejszy, a najwięcej informacji będziemy mieli dla pasażerów korzystających z linii 138, 139 i 140.

2 komentarze

  1. Jeżeli deklaracje przedstawiciela PLK o przeprowadzeniu w czasie wakacji prac remontowych na linii 90 wyglądały tak jak w informacji z 10-go maja br. zamieszczonej na portalu: http://www.zebrzydowice.net/news.php?readmore=2552
    „Podczas konferencji w Cieszynie, przedstawiciel PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazał, że w wakacje przeprowadzone zostaną prace remontowe na linii kolejowej 90 z Zebrzydowic do Cieszyna. Ich celem będzie całkowita likwidacja obecnych ograniczeń prędkości. Obecnie na pokonanie odcinka z Cieszyna do Zebrzydowic, pociągi pasażerskie potrzebują 37 minut. Po wakacjach, zgodnie z szacunkami podanymi przez prezesa Kolei Śląskich, opartymi na zapewnieniach zarządcy infrastruktury, czas przejazdu skróci się o ok. 10 minut.”,
    to samorządowcy mogą się czuć wystrychnięci na dutka. Wypadałoby, żeby ww. przedstawiciel PLK sensownie uzasadnił zmianę decyzji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *