W Gliwicach rozstrzygnęli przetarg na tabor

P1020241Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach rozstrzygnęło przetarg na dostawę 21 nowych, niskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej. Spółka zdecydowała się jedynie na zakup autobusów przegubowych. Część zamówienia, na pojazdy standardowe – 12-metrowe, gliwicki przewoźnik unieważnił.


Ogłoszony pod koniec kwietnia przetarg, podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich dotyczyła dostawy 9 autobusów 12-metrowych. Na to zadanie PKM Gliwice planowało przeznaczyć maksymalnie 7,2 mln złotych netto. Oferty w części dotyczącej dostawy dziewięciu pojazdów klasy maxi, złożyły trzy firmy: Solaris Bus & Coach, MAN Truck & Bus Polska oraz MMI ze Zbyszewa.

Udział dwóch pierwszym firm nie był dla nikogo zaskoczeniem, jednak mało kto spodziewał się oferty ze Zbyszewa. Najtaniej swoje autobusy wycenił Solaris – 8,6 mln złotych netto. Niestety, z racji przekroczenia budżetu zamawiającego, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej podjęło decyzję o unieważnieniu tej części zamówienia. Warto w tym miejscu nadmienić, że oferta firmy MMI została wykluczona z postępowania, m.in. z powodu nie przedstawienia kompletnej dokumentacji technicznej oferowanych pojazdów.

W części zamówienia na dostawę autobusów przegubowych oferty złożyli Solaris i MAN. Obie propozycje przekroczyły budżet zamawiającego, jednak w Gliwicach postanowili dołożyć do puli pieniędzy przeznaczonej na to zadanie. Więcej punktów otrzymała oferta Solarisa, który pokonał swojego konkurenta dzięki cenie, lepszym warunkom gwarancji, charakterystyce ekologicznej i tańszymi częściami zamiennymi.

Wszystko wskazuje więc na to, że najprawdopodobniej jeszcze w tym roku do Gliwic trafi 12 kolejnych pojazdów serii Solaris Urbino 18. Co warte uwagi, ostatniego zakupu takich autobusów dokonano ponad 10 lat temu.

Należy przypuszczać, że zadanie na dostawę autobusów 12-metrowych zostanie powtórzone. Kiedy to nastąpi? Na razie nie wiadomo, jednak jeśli PKM Gliwice zdecyduje się powtórne rozpisanie przetargu z całą pewnością poinformujemy o tym na łamach naszego portalu.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *