Od lipca nowe ceny w Kolejach Śląskich

EN76 Kolei Śląskich na stacji Będzin Miasto
EN76 Kolei Śląskich na stacji Będzin Miasto

Nowa polityka cenowa, zmiany w kształtowaniu cen w zależności od potoków, czasu przejazdu oraz oferty przewozowej własnej i alternatywnej, ponadto wzrost kar za przejazdy bez biletów i całkowita rezygnacja z opłaty za przewóz wózka dziecięcego oraz nowe bilety liniowe – to niektóre z nowości, które 1 lipca wprowadzą Koleje Śląskie.


– Prace nad zmianami trwały kilka miesięcy. Analizie poddana została atrakcyjność naszego rozkładu jazdy, średnia frekwencja w pociągach w odniesieniu do konkretnych relacji, czas przejazdu na danej trasie oraz oferta czasowa i cenowa alternatywnych środków transportu, w tym samochodów osobowych. Odeszliśmy od filozofii bardzo podobnych cen na wszystkich relacjach, niezależnie od standardu usług – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Korekty dotyczą wszystkich rodzajów biletów. Chociaż ceny biletów w podstawowej taryfie kilometrowej wzrastają (kolejne przedziały odległościowe zostały wycenione w równych złotówkach), to na wielu odcinkach ceny biletów liniowych pozostają bez zmian, a w niektórych przypadkach nawet spadają. Obniżono także cenę biletu rocznego. Spółka zupełnie rezygnuje też z pobierania opłat m.in. za przewóz wózka dziecięcego. Szczegóły zmian dostępne są na stronie internetowej www.kolejeslaskie.com.

Zmiany mają zaowocować wzrostem przychodów nie tylko z powodu wyższych cen na niektórych liniach, ale również wskutek powrotu pasażerów na odcinkach promowanych cenowo. Średni poziom podwyżek cen biletów jednorazowych w taryfie kilometrowej wyniesie 5,33% (w tym w kategorii do 100km – średnio 8,22%), zaś w przypadku biletów miesięcznych – 6,67% (w kategorii do 100km – 6,17%). Przez ostatnie trzy lata wzrosło wiele kosztów zewnętrznych m.in. o 9% podniesione zostały opłaty za wykorzystanie infrastruktury kolejowej, a o 8% ceny zakupu energii elektrycznej – dodaje M. Wawrzaszek.

Wprowadzenie nowych biletów liniowych oraz wydłużenie relacji lub obniżenie części cen (nawet o 50%) dotychczasowych „liniówek” ma skutecznie zachęcić do podróżowania m.in. na tych odcinkach, gdzie frekwencja do tej pory była niska. Taką polityką cenową zostaną objęte m.in. cała północno-zachodnia część naszych tras czyli Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry – Lubliniec – Częstochowa, gdzie będą obowiązywały nowe bilety liniowe za 3 lub 4 zł. Podobnie będzie w okolicach Rybnika, wokół którego będzie można jeździć za cenę 3 zł do Żor, zaś do Wodzisławia, Rydułtów i Orzesza-Jaśkowic za 4 zł. Inne atrakcyjne cenowo bilety liniowe będą m.in. na odcinkach Częstochowa – Dąbrowa Górnicza-Gołonóg (14 zł), Chałupki – Racibórz (3 zł) oraz Racibórz – Rydułtowy (4 zł). Wydłużony zostaje zakres obowiązywania biletów liniowych m.in. z Cieszyna do Chybia (do tej pory tylko do Zebrzydowic) i z Czechowic Dziedzic do Bielska-Białej Mikuszowic. Interesujące będą zapewne również m.in. nowe bilety liniowe na trasie Katowice – Mikołów – Orzesze-Jaśkowice oraz Tychy – Gliwice.

Tak istotna modyfikacja taryfy następuje pierwszy raz od ponad 3 lat. Jednak były to jednak tylko podwyżki. Tym razem, nowo wprowadzany katalog zmian jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno podwyżki, jak i obniżki cen. Zmiany dotyczą także typów biletów – niektóre, rzadziej wybierane przez pasażerów, znikają, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Przewoźnik wprowadza także bilety liniowe na nowych relacjach lub rozszerza zakres dotychczasowych. Ponadto wycofane zostają też niektóre opłaty dodatkowe, m.in. za przewóz wózka dziecięcego, ale za to podnoszone są kary dla gapowiczów.

Na koniec prezentujemy list Wojciecha Dingesa, prezesa Kolei Śląskich do pasażerów, który będzie wydawany do biletów w kasach Kolei Śląskich, uzasadniający wprowadzane zmiany. Silesia Info Transport bacznie będzie się przyglądać jak wyglądać będzie funkcjonowanie nowego taryfikatora. Jednocześnie redakcja zapowiada, że do 1 lipca rozłożymy pod tym kątem na czynniki pierwsze każdą linię obsługiwaną przez naszego samorządowego przewoźnika, tworząc swoisty informator pokazujący gdzie i za ile będziemy podróżować „po nowemu”.

List prezesa KŚ do pasażerów

 

 

3 komentarze

    1. Niestety podwyżka z 5 zł na 6 zł. Ciekawe czym KŚ chcą na tej trasie zatrzymać pasażerów – EN57?

  1. Obawiam się, że pierwszym efektem tej decyzji może być spadek liczby pasażerów. Pytanie tylko, czy będzie to chwilowe, czy spadek nie zacznie się utrwalać?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *