Korekta pełna niespodzianek

Podróżni korzystający z kolei bez względu na przewoźnika powinni w najbliższych miesiącach skrupulatnie i szczegółowo zaplanować sobie podróż
Podróżni korzystający z kolei bez względu na przewoźnika powinni w najbliższych miesiącach skrupulatnie i szczegółowo zaplanować sobie podróż

W najbliższą niedzielę wchodzi w życie kolejna korekta rozkładu jazdy. Jeżeli przy każdej takiej okazji piszemy, że pasażerów czeka z tego powodu zamieszanie, to tym razem lojalnie informujemy, że muszą się przygotować na ekstremalną jazdę. Dosłownie i w przenośni.


Światowe Dni Młodzieży, Przystanek Woodstock, sezon wakacyjny z jednej strony i  jednocześnie wzmocnienie prac remontowych na wielu szlakach, w tym m.in. na Centralnej Magistrali Kolejowej z drugiej strony sprawią, że już od najbliższej niedzieli będziemy mieli do czynienia z rozwiązaniami, do tej pory nam nieznanymi. Z tego co już można zaanonsować jako wielkie ciekawostki to pociągi EIP z Katowic do Warszawy „wiedenką” a nie CMK. Podobnie EIC Sobieski, który pojedzie kilka dni (niestety zarówno EIP jak i Sobieski nie zatrzymają się w Częstochowie) LK1 w skróconej relacji do stolicy zamiast do Gdyni Głównej. Czas przejazdu Katowice – Warszawa wyznaczono na 3 godziny. Jednym zdaniem –  miłośnicy fotografii kolejowej otrzymają trzymiesięczną możliwość uwiecznienia zjawisk, które prawdopodobnie już nigdy się nie powtórzą.

W ruchu lokalnym będzie równie ciekawie. Linie kolejowe o numerach 1, 90, 138, 140  i oczywiście 139 to rejony, gdzie zamiast pociągów w wielu wypadkach kursować będą autobusy. Jeśli dodamy do tego wzmożony ruch z powodu wspomnianych wyżej uroczystości religijnych, festiwali muzycznych oraz sezonu turystycznego, gdzie niektóre pociągi międzymiastowe tylko na przestrzeni dwóch miesięcy będą miały siedem wariantów kursowania, to trzeba mieć świadomość zamieszania, które będzie temu towarzyszyć.

Wiadomo, że prawdziwy obraz tych zmian zobaczymy, gdy wejdą one w życie. Trudno mieć też do kolejarzy pretensje, że chcą remontować szlaki, a z drugiej strony pragną zapewnić możliwość dotarcia i powrotu na czekające nas wielkie wydarzenia, jednak spiętrzenie tego wszystkiego sprawi, że podróżni szczególnie korzystający z przesiadek będą zmuszeni do zachowania szczególnej czujności. Zarządca i przewoźnicy mają dobrze przygotowane i prowadzone serwisy informacyjne w sieci, jednak nawet i to źródło nie gwarantuje pełnej informacji o zmieniającej się jak w kalejdoskopie sytuacji.

By jednak jak ułatwić życie naszym czytelnikom i podróżnym, w każdy poniedziałek aż do września, będziemy publikować informacje, które w skrócie można nazwać „Co nas czeka na torach województwa śląskiego w najbliższym tygodniu?”, gdzie będziemy przedstawiać najważniejsze zmiany obowiązujące w tych dniach na torach naszego województwa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *