Wyniki przewozów pasażerskich – kwiecień 2016

Długi Elf

Urząd Transportu Kolejowego udostępnił najnowsze wyniki przewozów pasażerskich w kwietniu 2016 roku. Zgodnie z tym, w czwartym miesiącu br. pociągami podróżowało 24,5 mln pasażerów, co jest wynikiem lepszym o 0,9 mln pasażerów w stosunku do ubiegłego roku.


Ze statystyk podanych przez Urząd Transportu Kolejowego jasno wynika, że pasażerowie zaczynają wracać na kolej. Od początku roku, w każdym miesiącu możemy zauważyć wzrost liczby przewiezionych pasażerów, w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim. Kwiecień natomiast jest na tyle inny od poprzednich miesięcy 2016 roku, że po raz pierwszy w tym roku zanotowano spadek liczby przewiezionych pasażerów w stosunku do miesiąca poprzedniego. W marcu przewieziono 24,698 mln pasażerów a w kwietniu prawie 170 tys. mniej.

Jak na tle ogólnych statystyk wypadają Koleje Śląskie? Niestety, śląska spółka zanotowała spadek liczby przewiezionych pasażerów. W zeszłym roku KŚ przewiozły 1,509 mln pasażerów, a w tym roku o ponad 190 tysięcy mniej. Jedną z przyczyn gorszych wyników śląskiego przewoźnika, mogą być liczne utrudnienia na linii kolejowej nr 139, gdzie zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., prowadzi prace remontowo-modernizacyjne.

2 komentarze

 1. Utrudnienia na linii kolejowej nr 139, brak taboru i ZKA mają negatywny wpływ na liczbę pasażerów, pytanie czy decydujący.
  W dalszej perspektywie barierą dla wzrostu liczby pasażerów KŚ i nie tylko będą też inne czynniki :
  – wygoda (tabor),
  – szybkość przejazdu
  – dostępność dla pasażera infrastruktury stacyjnej (bezkolizyjne ciągi piesze, możliwość zaparkowania),
  – standard infrastruktury stacyjnej (perony, wiaty, bezpieczeństwo)
  – informacja o dostępnych skomunikowaniach na stacjach i przystankach (inni przewoźnicy i środki transp. zbiorowego)
  – jakość skomunikowań – czas oczekiwania na przesiadkę

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *