Solaris i Iveco dla Bielska-Białej

Fot. MZK Bielsko-Biała
Fot. MZK Bielsko-Biała

Miejski Zakład Komunikacji w Bielsku-Białej ogłosił wyniki przetargu na dostawę 50 nowych autobusów. Zamówieniem podzieliły się dwie firmy: Solaris Bus & Coach oraz ABP Bus&Coach. Niespodziewanie z przetargu wykluczone zostało konsorcjum Lider Trading i PKS Leżajsk.


Zamówienie ogłoszone na początku marca przez MZK obejmowało dostawę 50 autobusów, w tym dziesięciu sztuk o długości ok. 18 m, trzydziestu ośmiu sztuk o długości ok. 12 m oraz dwóch sztuk o długości ok. 7 m. W podzielonym na trzy części przetargu, oferty miały być oceniane na podstawie trzech kryteriów:

  • cena – 70%,
  • ocena techniczna – 20%,
  • warunki gwarancji – 10%.

W zadaniu nr 2, które dotyczy dostawy trzydziestu ośmiu autobusów klasy maxi, pojawiły się dwie oferty. Jak już pisaliśmy tutaj, do walki stanęło konsorcjom Lider Trading i PKS Leżajsk oraz Solaris Bus & Coach. Tańszą ofertę złożyli ci pierwsi, jednak niespodziewanie MZK wykluczyło tę ofertę. Nie podano jednak konkretnych powodów tej decyzji, dlatego też należy się spodziewać, że sprawa trafi do Krajowej Izby Odwoławczej.

Problemów nie będzie natomiast w zadaniu nr 1 i 3. Dziesięć sztuk niskopodłogowych autobusów miejskich klasy MEGA dostarczy Solaris Bus & Coach, który zaproponował model Urbino 18 czwartej generacji za 13 mln złotych netto. Dwie sztuki niskopodłogowych autobusów miejskich klasy MINI dostarczy ABP Słupsk. Będą to Iveco Daily Stratos za 1,6 mln zł netto.

Dostawy autobusów rozłożono na kilka etapów. Według pierwotnego założenia, 5 autobusów przegubowych oraz 23 autobusy 12-metrowe dostarczonych ma zostać do końca grudnia 2016 roku. Jednak wykluczenie z przetargu Solbusa, może wydłużyć procedurę zakupu i dostawy autobusów klasy maxi, w związku ze spodziewanym odwołaniem wniesionej przez konsorcjum Lider Trading i PKS Leżajsk.

2 komentarze

  1. Dla poprawy jakości komunikacji zbiorowej to krok w dobrym kierunku.
    Pozostaje do rozwiązania, tak jak gdzie indziej, problem integracji rozkładów jazdy z innymi przewoźnikami, których linie przebiegają przez teren miasta.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *