Dzień Dziecka w Kolejach Śląskich

Fot. Koleje Śląskie
Fot. Koleje Śląskie

Maszynistą lub kolejarzem – bardzo często właśnie tak przedszkolaki odpowiadają na pytanie „Kim chcesz zostać w przyszłości?”. Pracownicy Kolei Śląskich o tym wiedzą, ponieważ w ciągu roku spotykają się z setkami dzieci w różnych placówkach edukacyjnych. Tak samo będzie w tym roku. Koleje Śląskie z placówkami edukacyjnymi przygotowały wiele ciekawych atrakcji.


Dzieci każdorazowo są zachwycone spotkaniami z kolejarzami. W ubiegłym roku odwiedziliśmy m.in. przedszkola w Tychach i Koniakowie. Za każdym razem furorę robi terminal mobilny, dzięki któremu maluchy mogą wydrukować „bilet”. Ciuchcia, kolorowanki i upominki to jednak nie wszystko… – mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

– Takie spotkania to także nauka poprzez rozrywkę, czyli propagowanie u najmłodszych właściwego zachowania w czasie podróży. Dla wielu maluchów był to pierwszy kontakt z koleją – uzupełnia Sebastian Lukaszczyk z Działu Bezpieczeństwa Przewozów w Kolejach Śląskich.

Wyjątkowo w tym roku święto najmłodszych będzie obchodzone przez kilka dni. Lista atrakcji wygląda następująco:

30 maja (wtorek) – Wycieczka dla uczniów w Łazach
Uczniowie Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach będą mogli zwiedzić pobliskie zaplecze techniczne. To wyjątkowa okazja, by poznać transport kolejowy „od kuchni” i przekonać się, w jaki sposób pracownicy kolei dbają o sprawność pojazdów. Dla licealistów taka wycieczka to nie lada gratka, ponieważ znaczna część z nich wiąże swoją przyszłość zawodową z branżą kolejową.

1 czerwca (środa) – Centrum Obsługi Pasażera na dworcu w Katowicach
Od godziny 8:00 do 18:00 na najmłodszych będą czekać m.in. drobne upominki, zabawy oraz możliwość zrobienia sobie zdjęcia w kolejowej czapce.

Pociąg do Wisły dla przedszkolaków z Mnicha (miejscowość obok Bielska-Białej)
Dzieci pojadą pociągiem do Wisły. Podczas przejazdu mali pasażerowie będą mieli okazję m.in. zagrać w kolejowe bingo oraz wysłuchać pogadanki na temat bezpieczeństwa na kolei.

4 czerwca (sobota) – Pociąg specjalny do Ustronia
Pociąg dla dzieci z czterech śląskich placówek z Gliwic wyruszy kilka minut po godzinie 12. Do Ustronia przyjedzie po godzinie 14. Wszystko po to, by dzieci mogły dotrzeć na koncert w pn. „Dzieci – Dzieciom, Dzieci – Rodzicom”. Przejazd został zorganizowany we współpracy Kolei Śląskich z Zakładem Linii Kolejowych w Sosnowcu, Miejskim Domem Kultury „PRAŻAKÓWKA” w Ustroniu oraz Wydziałem Promocji Kultury, Sportu i Turystyki UM Ustroń.

15 czerwca – Wizyta w przedszkolu
Pracownicy Kolei Śląskich odwiedzą przedszkolaków w Chybiu. Podczas spotkania z kolejarzami dzieci dowiedzą się m.in. o jakich zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać podróżując pociągiem.

Dodatkowe informacje o kolejarskim Dniu Dziecka można znaleźć na stronie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *