NEWAG S.A. z nową strategią

Fot. Newag S.A.
Fot. Newag S.A.

NEWAG S.A. zamierza zmienić swoją strategię rozwoju firmy. Priorytetem dla spółki ma być produkcja elektrycznych zespołów trakcyjnych i rozwój produkcji pojazdów metra oraz tramwajów. Czy jednak oznacza to zaniechanie działalności w kierunku remontu i produkcji lokomotyw?


Koncentracja nowosądeckiej spółki na produkcji elektrycznych zespołów trakcyjnych i rozwój produkcyjny w kierunku pojazdów metra i tramwajów ma na celu wzmocnić pozycję rynkową spółki tam gdzie, trafią pieniądze z funduszy europejskich. Mimo nowej strategii, spółka dalej będzie startować w przetargach na naprawę i produkcję lokomotyw. Przypomnijmy, że NEWAG jest producentem dwóch lokomotyw elektrycznych. Dragon przeznaczony do prowadzenia ciężkich składów towarowych i Griffin wykorzystywany w transporcie towarowym i pasażerskim. Obie lokomotywy wytwarzane są w gliwickim zakładzie spółki, dlatego też są głosy obawy związane z dalszą przyszłością oddziału w Gliwicach.

Plan spółki związany z zakładem w Gliwicach dopuszcza cztery scenariusze. Pierwszym z nich zakłada przeniesienie całości produkcji do Nowego Sącza, a więc likwidację gliwickiego oddziału. Drugi – działanie w dotychczasowej strukturze. Trzeci – sprzedaż lub wydzierżawienie zakładu zewnętrznemu inwestorowi, a czwarty wariant to przeniesienie napraw lokomotyw spalinowych z Nowego Sącza do Gliwic.

Zarząd spółki jeszcze nie podjął decyzji co do scenariusza rozwoju, ale wiadomo, że dla gliwickich zakładów najbardziej korzystny jest czwarty wariant. Miejmy nadzieję, że pierwszy scenariusz w ogóle nie będzie wchodził w grę, tym bardziej, że NEWAG nie zamierza zrezygnować z remontu i produkcji lokomotyw.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *