Pierwszy miesiąc Strefy Ciszy

Fot. PKP Intercity
Fot. PKP Intercity

Od czterech tygodni pasażerowie popularnego Pendolino podróżują w Strefach Ciszy. Z nowej usługi skorzystało już około 30 tysięcy osób. Dwumiesięczny pilotaż usługi został wprowadzony w połowie kwietnia. Od tego czasu we wszystkich pociągach Express InterCity Premium (Pendolino), wagon nr 7 (kl. 2) objęty jest Strefą Ciszy.


Jest to obszar przeznaczony dla podróżnych potrzebujących ciszy oraz szanujących to, że współpasażerowie chcą podróżować w spokoju. Wydzielona część pociągów EIP została oznaczona specjalnymi naklejkami, a o zasadach panujących w strefie przypominają informacyjne zawieszki umieszczone w przedziale.

W ciszy najchętniej do Krakowa

W pierwszym miesiącu funkcjonowania nowej usługi, w Strefie Ciszy podróżowało około 30 tysięcy osób. Z udogodnienia najchętniej korzystają pasażerowie jadący z Warszawy do Krakowa. Ponad 74% osób kupuje bilety na przejazd w specjalnym wagonie przez Internet.

Połowa pilotażu za nami

Strefa Ciszy to rozwiązanie, które od kilku lat funkcjonuje m.in. w kolejach czeskich, niemieckich czy austriackich. Dwumiesięczny pilotaż to czas, w którym PKP Intercity chce sprawdzić zainteresowanie usługą. W tym czasie zostaną przeprowadzone badania wśród pasażerów i drużyn konduktorskich, dzięki którym przewoźnik pozna opinie użytkowników nowego udogodnienia. Dodatkowo na stronie internetowej została umieszczona sonda, w której internauci oceniają pomysł wprowadzenia Strefy Ciszy. Już ponad 9 tysięcy osób zagłosowało w ankiecie, uznając nową usługę za atrakcyjne rozwiązanie*.

Pierwsze tygodnie to czas zbierania uwag: rozmawiamy z konduktorami, gromadzimy opinie podróżnych oraz pytamy internautów o to, co sądzą o usłudze. Co ciekawe, pierwsze wyniki wskazują, że wciąż mamy obawy przed zwróceniem uwagi współpasażerom, którzy nie przestrzegają reguł wyznaczonych w strefie – powiedziała Beata Czemerajda, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Aby dokonać zakupu biletu na przejazd w Strefie Ciszy, pasażer musi zaakceptować zasady panujące w strefie. Zarówno kupując bilet w kasie, jak i przez system internetowy, musimy zapoznać się kilkoma regułami, dzięki którym podróż jest komfortowa dla wszystkich.

Warto pamiętać, że Strefa Ciszy jest dobrowolnym wyborem i decydując się na podróż w takiej formule, taktownie wypada przyjąć wszelkie sugestie dotyczące zachowania. To niejako obowiązek osoby kulturalnej – podsumował Adam Jarczyński, ekspert ds. savoir-vivre.

* W sondzie wzięło udział 10 tys. osób, z czego 9526 uznało Strefę Ciszy za dobry pomysł (stan z dnia 16.05.2016

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *