Nadciąga Elf 2

Elf 2Jeden z dwóch największych polskich producentów taboru kolejowego – Pesa Bydgoszcz, zaprezentował wizualizację nowego pojazdu, Elfa 2. Następca popularnego Elfa ma być oferowany przewoźnikom regionalnym w trwających i przyszłych przetargach taborowych. 


Elf 2 jest, a dokładnie będzie, odpowiedzią na zmieniające się przepisy, zgodnie z którymi od 1 czerwca 2017 roku nie będzie możliwości dostarczania pojazdów niezgodnych z TSI (Techniczne Specyfikacje Interoperacyjności). Przypomnijmy, konstrukcja popularnych elfów, które możemy spotkać m.in. na torach w naszym województwie, uniemożliwia dostosowanie tych pojazdów do wymogów TSI. Dlatego też bydgoski producent zdecydował się na zaprojektowania nowego pojazdu.

Elf 2 nie będzie oparty na ostatnim głośnym produkcie firmy – PesaDART. Będzie on rozwinięciem swojego poprzednika. Jest to swego rodzaju rewolucja w rodzinie Elf, które produkowane były od 2010 roku i obecnie wykorzystywane są m.in. przez Koleje Śląskie, Koleje Mazowieckie czy Koleje Wielkopolskie. Ogółem dostarczono 76 sztuk pojazdów z tej rodziny.

Elf2 będzie spełniał aktualne wymogi klientów, będzie do nich dopasowany – wyjaśnia Sławomir Piątek, dyrektor polskiego rynku pojazdów kolejowych w PESIE.

Powyższa informacja jest bardzo istotna dla Kolei Śląskich i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W ogłoszonym niedawno, wspólnym przetargu na tabor, zamawiający stawia wymóg dostarczenia pociągów z pełnym TSI. Oznacza to, że jeśli w toczącym się postępowaniu wygra Pesa Bydgoszcz, na Śląsk trafi całkowicie nowy typ taboru, nie przetestowany wcześniej przez żadnego z przewoźników. Sytuacja brzmi trochę znajomo prawda? Podobnie było w przypadku dostawy jednostek typu 22WE.

Elf 2, Pesa Bydgoszcz
Elf 2, Pesa Bydgoszcz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *