Wspomnienie po Ornaku

EN57-1822 w Katowicach
EN57-1822 w Katowicach

Mieliśmy dzisiaj okazję podróżując linią S6 odbyć niespodziewaną wycieczkę do czasów minionych, mniej więcej do końca ubiegłego i początku naszego wieku. Wszystko za sprawą jednostki EN57-1822, która, nieważne pod jaką banderą, wozi pasażerów w naszym regionie od wielu, wielu lat.


Dlaczego taki sentyment do tego pojazdu? Może nie jest to aż sentyment, ale wspomnienie jednego z najciekawszych pociągów, który funkcjonował w naszym regionie w czasach bywałych. Mowa to o pociągu Ornak, relacji Katowice – Zakopane – Katowice, który kursował w weekendy, święta oraz ferie i wakacje. Pozwalał on dojechać pod Tatry ze stolicy Górnego Śląska w 4 godziny i 10 minut. Z Katowic wyjeżdżał on około godziny 7, by przez Bielsko-Białą, Żywiec, Suchą Beskidzką, Chabówkę i Nowy Targ dojechać do Zakopanego. Z powrotem w okolicach godziny 16.45 wyjeżdżał z Zakopanego, by około 21 meldować się w Katowicach. Wraz z kolejnym rozkładem jazdy czas przejazdu znacznie się jednak wydłużał i kilka lat temu pociąg definitywnie zniknął z harmonogramu. Oprócz sprawnego połączenia weekendowego, pociąg ten fantastycznie sprawdzał się w obie strony dla tych, którzy jeździli każdego roku pod Wielką Krokiew, kibicować naszym skoczkom narciarskim z Adamem Małyszem na czele.

Bardzo często zdarzało się, że to właśnie jednostka EN57-1822 wraz z drugim EN57 obsługiwała to połączenie. Była ona bowiem jedną z tych nielicznych w rodzinie „kibli”, która swego czasu na swoim pokładzie dorobiła się klasy pierwszej. Dzisiaj jednostka ta znów jeździ po Śląsku jako pociąg Kolei Śląskich, mimo, że jej macierzystą firmą są Przewozy Regionalne (a dokładnie zakład w Idzikowicach). I choć nie ma już w niej pierwszej klasy, to jednak znaczna część wyposażenia o wyższym standardzie w tych pociągach, w czasach nam współczesnych jest nadal dostępna dla podróżnych.

2 komentarze

  1. Z Opola ten pociag nie jezdzil, wiec lekka sugestia, aby zmienic fragment o stolicy Gornego Slaska

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *