Obiecująco po pierwszych konsultacjach

Koncepcja dworca kolejowego w Raciborzu
Koncepcja dworca kolejowego w Raciborzu

Jeszcze w tym roku powinien zakończyć się etap projektowy przebudowy dworca kolejowego w Raciborzu i wyboru wykonawcy prac budowlanych. Oprócz dworca mogliśmy, również usłyszeć parę budujących słów dotyczących inwestycji na linii Kędzierzyn-Koźle – Chałupki. W skrócie rzecz biorąc konsultacje społeczne dotyczące przebudowy dworca zakończyły się miłą zapowiedzią powrotu Raciborza na inwestycyjną mapę PKP.


Szymon Riess wraz z Barbarą Czarny z Biura Inwestycji Wydziału inwestycji i projektowania PKP S.A. przedstawili krótką prezentację w której omawiane były wszystkie 3 warianty przebudowy budynku dworcowego z szczególnym omówieniem wariantu trzeciego, który to został wybrany w 4 kwartale ubiegłego roku. Podczas konsultacji zostały również zaprezentowane wcześniejsze realizacje inwestycyjne dworców kolejowych.

Założenia projektowe:

  • poprawa warunków obsługi i odprawy podróżnych oraz osób pracujących w budynku dworca,
  • dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • poprawa estetyki obiektu i jego otoczenia, poprzez stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej i komercyjnej,
  • zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko,
  • podniesienie atrakcyjności komercyjnej dworca i obszarów do niego przyległych, jako element przyciągający najemców i użytkowników spoza grupy podróżnych,
  • przywrócenie budynku dworca należytej reprezentacyjności – „bramy do miasta”.

Na spotkaniu od strony zainteresowanych osób padły propozycję budowy parkingu wielopoziomowego, dobudowy z jednej i drugiej strony wież, które miałyby nawiązywać do przedwojennego budynku dworca kolejowego.

Na konsultacjach pojawili się również przedstawiciele z Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK Region Śląski i Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK Tarnowskie Góry od których mogliśmy się dowiedzieć optymistycznych wieści związanych z remontami infrastruktury kolejowej na linii 151 Kędzierzyn-Koźle – Chałupki. Oprócz remontu wiat i nawierzchni peronowej przy okazji przebudowy dworca kolejowego już teraz zabezpieczone są pieniądze do rewitalizacji odcinka Racibórz-Chałupki z szansą zwiększenia aktualnych środków inwestycyjnych. Jeszcze w tym roku prace torowe mają rozpocząć się na wysokości miasta Krzyżanowice.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *