Pociągiem papieskim pod Wawel

Pociąg papieski w Bielsku-Białej
Pociąg papieski w Bielsku-Białej

Pasażerowie korzystający z połączeń z Bielska-Białej w kierunku Krakowa i Wadowic mieli dzisiaj niezwykłą okazję skorzystać ze specjalnej wersji pociągu Newag 14WE (EN61), czyli tzw. pociągu papieskiego.


Ta nietypowa jednostka, wyprodukowana w Nowym Sączu jest jedną z dziewięciu oznaczonych symbolem 14WE. Jej trafił się numer siedem, a także dostała również dodatkowe oznaczenie EN61 z racji swojej specyfiki. Przez kilka ostatnich lat jednostka służyła jak atrakcja turystyczna, gdyż została ona poświęcona osobie papieża Jana Pawła II.

W trakcie specjalnych kursów na trasie Kraków – Wadowice prezentowane były w nim audiowizualne dokumenty z życia najsłynniejszego Polaka. Z zewnątrz charakterystyczne żółte poszycie zdecydowanie odróżniało ten skład od innych. Najprawdopodobniej jednostka wróci do swojej roli w trakcie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

Aktualnie pociąg jeździ na liniowych kursach w barwach Przewozów Regionalnych, głównie po trasach Małopolski, a ponieważ kursy relacji Bielsko-Biała – Wadowice – Kraków obsługiwane są przez Małopolski Zakład PR, stąd też wizyta tego nietypowego pociągu w rozkładowej relacji pod Szyndzielnią.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *