Majówkowy szlaban na ryzyko

Fot. Straż Ochrony Kolei
Fot. Straż Ochrony Kolei

Od początku tego roku spadła liczba wypadków i ofiar na przejazdach kolejowo-drogowych. Nadchodzący długi majowy weekend to czas wzmożonych wyjazdów. Każdy kierowca musi pamiętać o bezpieczeństwie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i SOK apelują – zawsze zatrzymuj się przed przejazdem!


W pierwszym kwartale tego roku w porównaniu do ubiegłego, liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych zmalała o blisko 14 procent. W sumie od stycznia do marca 2016 doszło do 38 wypadków i kolizji, w których zginęło 11 osób a 3 zostały ciężko ranne. W tym samym okresie ubiegłego roku podobnych zdarzeń było 44, 16 osób zginęło a 3 zostały ranne.

Każdy kierowca powinien pamiętać, że na przejeździe kolejowo-drogowym pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Niezależnie od sposobu zabezpieczenia skrzyżowania toru i drogi – znakami, sygnalizacją świetlną lub rogatkami, należy się zatrzymać i upewnić czy przejazd jest bezpieczny. Gdy brakuje rozsądku, zaczyna się roztargnienie i ryzyko, które prowadzi do tragicznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

98 na 100 wypadków i kolizji powstaje z winy kierujących, którzy nie dostrzegają potrzeby zatrzymywania się przed przejazdem, bądź lekceważą przepisy i zasady, dotyczące wszystkich użytkowników drogi. Każdy przejazd kolejowo-drogowy jest odpowiednio zabezpieczony. Znaki ustawione przed przejazdem dokładnie informują kierowcę o tym, do jakiego miejsca się zbliża i nakazują odpowiednie zachowanie. Dodatkowa sygnalizacja świetlna i dźwiękowa czy rogatki, nie zwalniają kierowcy z obowiązku zachowania zgodnego z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

W trakcie długiego majowego weekendu, Straż Ochrony Kolei będzie prowadziła akcję „Majówka”, w ramach której przejazdy kolejowo-drogowe zostaną objęte dodatkowym nadzorem. Funkcjonariusze SOK wspólnie z policjantami będą pilnować przestrzegania przepisów przez kierowców, przejeżdżających linie kolejowe.

Dodatkowe wsparcie zapewnią mobilne centra monitoringu, za pomocą których SOK będzie na bieżąco kontrolowała to, co dzieje się na przejazdach. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zapowiadają zero tolerancji dla tych, którzy w rażący sposób będą łamać przepisy i narażać pasażerów, pieszych i kierowców na niebezpieczeństwo – powiedział Paweł Boczek, zastępca komendanta głównego SOK.

Za ignorowanie zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników przejazdów można otrzymać 500 zł mandatu. W tym roku SOK pouczyło kilkuset kierowców, a 200 za niebezpieczne zachowania wystawiła mandaty. Funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei nie zabraknie na peronach i stacjach – więcej patroli, także tych łączonych z innymi służbami, pojawi się w długi weekend wszędzie tam, gdzie będą pasażerowie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *