Dialog o lokomotywach w PKP Intercity

P1030368PKP Intercity ogłosiło dialog techniczny na dostawę nowych lokomotyw z prędkością eksploatacyjną do 160 km/h. Producenci taboru, chętni do wzięcia udziału w dialogu  muszą zobowiązani są przesłać zgłoszenie do siedziby przewoźnika do 13 maja.Celem dialogu ogłoszonego przez PKP Intercity jest oszacowanie wartości, terminów dostaw i możliwości nowego taboru wśród producentów. Spółka przy okazji przedstawiła swoje oczekiwania, dotyczące pojazdów. Zasilanie napięciem 3 kV prądu stałego, silniki asynchroniczne o mocy ≥ 5MW. Standardem ma być wyposażenie w urządzenia ETCS poziomu 1 i 2 oraz w dualne urządzenia radiołączności (analogowe i GSM-R).

W obu kabinach maszynistów zostanie zainstalowana klimatyzacja oraz system kamer do obserwacji szlaku i pracy pojazdu wraz z rejestratorem zdarzeń, do którego dostęp maszyniści mają mieć dostęp za pomocą specjalnego monitora na pulpicie. Prędkość eksploatacyjną nowego taboru wyznaczono na 160 km/h, a dzięki systemowi nowoczesnych hamulców, odległość zatrzymania lokomotywy przy tej prędkości ma nie przekroczyć 1000 metrów.

Przypomnijmy, że PKP Intercity rozpoczęła proces modernizacji swojego taboru o wartości 1,8 mld złotych. Przewiduje on m.in. modernizację 60 lokomotyw, jednak mowa tutaj o taborze będącym już w posiadaniu przewoźnika. Ewentualny zakup nowych pojazdów to jednak nowa inicjatywa PKP Intercity, przy czym w ogłoszeniu o dialogu technicznym spółka jasno zastrzega, że potencjalny wybór wykonawcy oraz samo zamówienie zostanie dokonane w trakcie odrębnego postępowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *