Częstochowa chce 40 nowych busów

Solbus, MPK Częstochowa
Solbus, MPK Częstochowa

Nie 30 jak pierwotnie zakładano, a 40 nowych autobusów w najbliższych kilkunastu miesiącach trafi do częstochowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Częstochowa to kolejne miasto w naszym województwie, które ogłasza chęć zakupu nowych pojazdów.


Wszystko za sprawą ogłoszonego przez MPK Częstochowa przetargu prowadzonego pn. „Zakup i dostawa 40 sztuk nowych autobusów niskopodłogowych” w ramach projektu „Moja Przyjazna Komunikacja – zakup nowego taboru autobusowego na potrzeby realizacji zadań z zakresu transportu publicznego w Gminie Miasto Częstochowa”. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rozstrzygnięcie ogłoszonego postępowania zależne jest od uzyskania funduszy z Unii Europejskiej.

Jakie autobusy?

Do Częstochowy trafi 40 nowych, niskopodłogowych autobusów o długości 12 metrów, które będą dostosowane do obsługi pasażerów niepełnosprawnych i słabowidzących. Każdy pojazd będzie posiadał troje drzwi i będzie mógł pomieścić co najmniej 85 pasażerów.

Nowe autobusy będą posiadały szereg udogodnień. Oprócz standardowego wyposażenia, do którego zaliczamy już klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, w nowych pojazdach MPK znajdzie się co najmniej 6 podwójnych portów USB, a dodatkowo każdy autobus będzie wyposażony w Wi-Fi opartym na łączności GSM w standardzie 3G/4G. Nowością będą także dwusystemowe kasowniki (na bilety papierowe i elektroniczne) z ekranem LCD prezentującym 4 kolejne przystanki i informacje zapisane na kartach pasażerów oraz automaty do sprzedaży biletów stojące naprzeciw środkowych drzwi.

Rozbudowany będzie system informacji pasażerskiej. Nowe autobusy będą posiadać bursztynowe tablice LED: dużą z przodu, średnią z boku i mniejszą z tyłu. Oprócz tego, pojazdy będą posiadać pasywny monitoring wizyjny oparty na minimum trzech zewnętrznych i pięciu wewnętrznych kamerach HD.

Kryterium oceny ofert stanowić będą:

  • cena – 70%,
  • parametry techniczne – 25%,
  • obsługa gwarancyjna i serwisowa – 5%.

Oferty w przetargu można składać do 25 maja br. do 11:00, a ich otwarcie nastąpi godzinę później. Wykonawca będzie zobowiązany zrealizować dostawę do 15 grudnia 2016 roku.

One comment

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *