Częstochowa chce 40 nowych busów

Solbus, MPK Częstochowa
Solbus, MPK Częstochowa

Nie 30 jak pierwotnie zakładano, a 40 nowych autobusów w najbliższych kilkunastu miesiącach trafi do częstochowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Częstochowa to kolejne miasto w naszym województwie, które ogłasza chęć zakupu nowych pojazdów.


Wszystko za sprawą ogłoszonego przez MPK Częstochowa przetargu prowadzonego pn. „Zakup i dostawa 40 sztuk nowych autobusów niskopodłogowych” w ramach projektu „Moja Przyjazna Komunikacja – zakup nowego taboru autobusowego na potrzeby realizacji zadań z zakresu transportu publicznego w Gminie Miasto Częstochowa”. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rozstrzygnięcie ogłoszonego postępowania zależne jest od uzyskania funduszy z Unii Europejskiej.

Jakie autobusy?

Do Częstochowy trafi 40 nowych, niskopodłogowych autobusów o długości 12 metrów, które będą dostosowane do obsługi pasażerów niepełnosprawnych i słabowidzących. Każdy pojazd będzie posiadał troje drzwi i będzie mógł pomieścić co najmniej 85 pasażerów.

Nowe autobusy będą posiadały szereg udogodnień. Oprócz standardowego wyposażenia, do którego zaliczamy już klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, w nowych pojazdach MPK znajdzie się co najmniej 6 podwójnych portów USB, a dodatkowo każdy autobus będzie wyposażony w Wi-Fi opartym na łączności GSM w standardzie 3G/4G. Nowością będą także dwusystemowe kasowniki (na bilety papierowe i elektroniczne) z ekranem LCD prezentującym 4 kolejne przystanki i informacje zapisane na kartach pasażerów oraz automaty do sprzedaży biletów stojące naprzeciw środkowych drzwi.

Rozbudowany będzie system informacji pasażerskiej. Nowe autobusy będą posiadać bursztynowe tablice LED: dużą z przodu, średnią z boku i mniejszą z tyłu. Oprócz tego, pojazdy będą posiadać pasywny monitoring wizyjny oparty na minimum trzech zewnętrznych i pięciu wewnętrznych kamerach HD.

Kryterium oceny ofert stanowić będą:

  • cena – 70%,
  • parametry techniczne – 25%,
  • obsługa gwarancyjna i serwisowa – 5%.

Oferty w przetargu można składać do 25 maja br. do 11:00, a ich otwarcie nastąpi godzinę później. Wykonawca będzie zobowiązany zrealizować dostawę do 15 grudnia 2016 roku.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *