Małe pociągi na dużym stadionie

Fot: Makieta City
Fot. Makieta City

Do 29 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie oglądać można Wielką Makietę Kolejową. Wystawa, udostępniona zwiedzającym od pierwszego weekendu kwietnia, to największa aktualnie makieta kolejowa w Europie.


O skali makiety świadczy to, że trasa ma aż 150 rozjazdów. Do jej przygotowania użyto 14 kilometrów kabli. Całość odwzorowuje tereny Dolnego Śląska. Oprócz pociągów można podziwiać też stacje kolejowe, bocznice, a nawet zakłady przemysłowe, gospodarstwa, lasy, jeziora itp. A wszystko to 87 razy mniejsze niż w rzeczywistości, dodatkowo robione ręcznie.

Twórcy makiety podkreślają, że zadbali o każdy szczegół. Główny pomysłodawca i  konstruktor makiety Arkadiusz Lewandowski przekonuje, że ruch pociągów jest tak wielki, że zrodziła się potrzeba opracowania specjalnego systemu ich poruszania się. Podobny do tego, który w „dorosłym” świecie stosowany przez Polskie Linie Kolejowe. Każdy pociąg dostaje pozwolenie na jazdę, każdy jest według tych zasad zatrzymywany. Więcej szczegółowych informacji w zakładce organizatorów imprezy na portalu Facebook.

Makietę od poniedziałku do soboty można oglądać w godzinach 9:00 – 21:00, natomiast w niedzielę wystawa czynna jest w godzinach 10:00 – 20:00.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

2 komentarze

    1. Dziękujemy za informację. Wiemy o spotkaniu w Warszawie stowarzyszeń prokolejowych, jednak nie jestem kompetentny w imieniu stowarzyszenia Kolej Na Śląsk podać informację, czy ktoś tam będzie. My ze swej strony na pewno o tym poinformujemy, bo to dla nas ważna rzecz. Jestem w kontakcie z organizatorami, więc będziemy mieli informacje z pierwszej ręki. Niemniej, jeszcze raz dzięki za zwrócenie uwagi na to spotkanie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *