Na LK139 zaczyna się na dobre

Tak było jesienią ubiegłego roku w Piasku. Teraz takie widoki czekają mieszkańców południowych dzielnic Katowic
Tak było jesienią ubiegłego roku w Piasku. Teraz takie widoki czekają mieszkańców południowych dzielnic Katowic

Wygląda na to, że od dzisiaj jeszcze trudniejsza będzie podróż fragmentem linii nr 139 od Tychów do Katowic, a ściślej od Mąkołowca do Katowic Ligoty. Na zamkniętym torze między tymi miejscami pojawił się sprzęt remontowy mający wykonać wzmocnienie podtorza na tym szlaku. Ujmując rzecz bardziej dosłownie, pojawiło się dużo sprzętu.


Przejazd między Makołowcem a Katowicami Ligotą będzie jeszcze dłuższy, gdyż nie chodzi już tylko o wyłączenie z ruchu jednego toru, ale również o to, że na odcinku od Mąkołowca do skrzyżowania z ulicą Słonecznikową między Podlesiem a Piotrowicami miłośnicy kolejowego sprzętu remontowego mają okazję naprawdę co podziwiać. Na wspomnianym przez nas odcinku zebrano chyba jeszcze więcej maszyn niż miało to miejsce podczas prac na linii 139 w roku ubiegłym.

Dla podróżnych niestety, nie jest to dobra wiadomość, bo pociągi pasażerskie mijające cały ten sprzęt muszą znacznie zwolnić prędkość jazdy, a obsługa składu zobowiązana jest do zachowania szczególnej ostrożności. Dzisiejszy czas przejazdu odcinka Mąkołowiec – skrzyżowanie z ulicą znacznie przekroczył 7 minut, wliczając oczywiście postój na Podlesiu.

Wraz z rozwojem prac cały ten park maszynowy będzie się przesuwać w kierunku Piotrowic a później Ligoty, gdzie na torze w kierunku głównego dworca katowickiego również rozlokowały się już dzisiaj robotnicy. Pociągi do Katowic kierowane są na peron 1 ligockiego dworca i dopiero po jego opuszczeniu wracają na tor właściwy. Warto uzbroić się więc w cierpliwość, bo najbliższe tygodnie będą ciężkie dla podróżujących linią 139, ale z drugiej strony, jeśli efekt finalny ma wyglądać tak jak na odcinkach zrobionych w ubiegłym roku, to warto ten czas przecierpieć, by za kilka miesięcy cieszyć się podróżą w całkiem przyzwoitych warunkach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *