Zmiana na plus – stacja Goczałkowice-Zdrój

P1090696

Infrastruktura jak i obiekty kolejowe na terenie Województwa Śląskiego powoli odzyskują swoją dawną świetność. Jest to związane z inwestycjami naszego narodowego Zarządcy Infrastruktury PKP PLK, ale czasem zdarza się, że to samorządy wkładają swoją cegiełkę żeby stare i zamknięte dworce znowu mogły cieszyć oko. Każdy remont cieszy, dlatego też na łamach naszego portalu takie perełki będziemy pokazywać.


Stacja Goczałkowice-Zdrój znajduje się przy linii kolejowej 139 Katowice – Zwardoń/Skalité Serafínov na około 40km, pomiędzy stacjami Goczałkowice a Czechowice-Dziedzice. Dworzec Goczałkowice-Zdrój wybudowano w latach 70. XIX wieku. Pierwszy pociąg przejechał przez stację w czerwcu 1870 roku.

Budynek dworca spełniał swoją funkcję do początku XXI wieku, gdy zamknięto kasy i poczekalnie. W 2013 roku, po 9 latach negocjacji gminy Goczałkowice-Zdrój z władzami PKP, zabytkowy dworzec trafił do gminy. W połowie 2015 roku zakończył się jego remont, który wyniósł gminę ponad 1,5 mln zł z czego prawie milion został pozyskany ze środków unijnych.

3 komentarze

  1. Na szczęście tutaj skończyło się dobrze, ale nie musiało. Dobrze, że gmina Goczałkowice miała aż tak dużo wytrwałości i cierpliwości do obstrukcji PKP.

  2. Remont kosztował razem 3,3 mln złotych, półtora miliona kosztował pierwszy etap – dla sprostowania.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *