Dni otwarte DTŚ w Gliwicach

Droga

Budowa Drogowej Trasy Średnicowej rozpoczęła się już w 1979 roku i z przerwami trwała aż do tego roku. Po 37 latach w końcu można powiedzieć, że DTŚ-ka została w pełni ukończona a sprawiły to inwestycje przeprowadzone w Gliwicach, gdzie przebiega ostatni planowany odcinek śródmiejski.


Zanim jednak trasą pojadą samochody, odbędą się Dni Otwarte Drogowej Trasy Średnicowej zaplanowane na 19 i 20 marca br. W programie imprezy przewidziano wiele ciekawych atrakcji.

W sobotę od godziny 16:00 będzie można zobaczyć pokazy gliwickich służb ratowniczych. Od 17:00 przewidziano zwiedzanie najbardziej skomplikowanego na tej trasie obiektu inżynieryjnego jakim jest prawie 500 metrowy tunel. Dla odwiedzających przygotowano multimedialne pokazy zdjęć oraz animacje prezentujące kolejne etapy realizacji inwestycji. W tym samym czasie do 19:00 będą odbywały się pokazy akrobacji motocyklowych. Sobotnim finałem będzie LED Light Show.

W niedzielę zaplanowano imprezy sportowe. Na trasę od godziny 10:00 wyruszą rowerzyści i rolkarze, a w samo południe odbędą się zawody biegowe oraz nordic walking. Całość potrwa do godziny 14:00.

Jeśli wierzyć liczbom to ukończona DTŚ-ka zmniejszy pomiędzy Katowicami i Gliwicami:

  • dystans o 26%,
  • czas podróży o 76%,
  • zużycie paliwa o 47%,
  • liczbę wypadków o 82%,
  • koszty eksploatacji o 39%,
  • zanieczyszczenie powietrza o 50%.

Odnotowujemy na naszym portalu otwarcie gliwickiego odcinka DTŚ, choć jesteśmy z nieco innej gliny, również z satysfakcją. Wszak też poruszamy się samochodami i nie żywimy do tej formy transportu żadnej urazy. Każde usprawnienie drogowego systemu komunikacyjnego w naszym regionie daje choćby korzyści w postaci przytoczonych wyżej liczb. Jednak jeśli spojrzymy z punktu widzenia transportu zbiorowego, to nawet po otwarciu DTŚ, dalej najszybszym środkiem transportu pomiędzy centrum Katowic i Gliwic będzie kolej, choćby nawet uruchomiono linię autobusową pomiędzy tymi ośrodkami z wykorzystaniem jak najdłuższego odcinka DTŚ. Przejazd między Katowicami a Gliwicami linią 870 od poniedziałku zajmie 40 minut. Pociąg osobowy Kolei Śląskich zawiezie nas z jednego miasta do drugiego w pół godziny.

Niemniej, powtarzamy jeszcze raz – cieszy nas zakończenie jednej z najdłużej trwających inwestycji na Śląsku i fakt, że mieszkańcy otrzymają nową, szybka i bezpieczną drogę. Dlatego nie mogliśmy tego zdarzenia nie odnotować, bo Drogowa Trasa Średnicowa ma kolosalne znaczenie dla schematu komunikacyjnego nie tylko Górnego Śląska, ale także znacznej części naszego województwa.

Dokładny plan Dni Otwartych DTŚ dostępny jest TUTAJ

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *