Klaster innowacji i postępu

Logo_PKKNowoczesna kolej to nie tylko same pociągi czy infrastruktura. W naszym kraju jest wiele stowarzyszeń zajmujących się promowaniem tej formy transportu. To jednak także temat gromadzenia wiedzy i informowania o innowacjach, które są wprowadzane w branży, a także próba konsolidacji firm, które na tym rynku funkcjonują.


Wszystko to ma na celu przepływ wiadomości i danych pomagających w rozwoju tej branży. Warto podkreślić, że bardzo ważne miejsce w tej układance organizacji promujących nowoczesne rozwiązania kolejowe zajmuje stowarzyszenie Południowy Klaster Kolejowy. Od kilku lat rezyduje w stolicy Górnego Śląska, lecz jego działalność jest już znana w praktycznie całym kraju.

Za powstaniem PKK stoją bracia Marek i Adam Jabłońscy. Klaster rozpoczął swoją działalność 30 września 2011 roku. Celami działalności PKK jest m.in. konsolidacja sektora kolejowego, przepływ wiedzy, transfer technologii, kreowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz benchmarking technologiczny. Do stowarzyszenia swój akces zgłosiło wiele firm doskonale znanych w tej branży, od producentów taboru (np. Newag) do przedsiębiorstw zajmujących się budową infrastruktury.

Za swoje największe osiągnięcia szefowie PKK uważają samo stworzenie platformy technologicznej jaką jest klaster. Niewątpliwie najbardziej znaną medialną inicjatywą jest organizacja przez PKK konkursu „Lider innowacji w transporcie kolejowym”, którego kolejne rozstrzygnięcie nastąpi już niebawem. Ponadto PKK za godne podkreślenia w swojej działalności uznaje wstąpienie w poczet członków Miedzynarodowych Sieci Klastrów Kolejowych w Europie – European Railway Clusters Initiative (ERCI), organizowanie licznych konferencji, warsztatów wyjazdowych, seminariów oraz spotkań brokerskich.

Klaster bierze coroczny udział w międzynarodowych targach kolejowych – TRAKO oraz Innotrans. Ważne w działalności stowarzyszenia jest podpisanie umowy kooperacyjnej z Kompetenznetz Rail Berlin-Brandenburg GmbH celem zwiększenia potencjału obu organizacji i współpracy w zakresie wspólnych projektów.

W tym miejscu musimy się pochwalić, że jesteśmy po pierwszych ustaleniach dotyczącej ściślejszej współpracy pomiędzy PKK a Silesia Info Transport, mających na celu promowanie nowoczesnych rozwiązań w transporcie kolejowym. Więcej szczegółów o tym co planuje PKK w miesiącu kwietniu i jak nasza kooperacja będzie wyglądała, przedstawimy na naszych łamach po świętach wielkanocnych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *