To niestety nie Śląska Kolej Dojazdowa

39WE w Katowicach
39WE w Katowicach

Taki oto pociąg znalazł się na katowickim dworcu kolejowym w nocy z soboty na niedzielę. To jeden z 6 pojazdów, oznaczonych symbolem 39WE, mających zostać wyprodukowanych przez Newag S.A., dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Pociąg wracał z testów i badań na torze doświadczalnym w Żmigrodzie do fabryki w Nowym Sączu.


Trzeba przyznać, że wygląd 39WE jest już szeroko komentowany w sieci. To jednak tylko kwestia gustu. Niepodważalne jest jednak to, że 26 sierpnia 2014 roku Warszawska Kolej Dojazdowa podpisała z Newagiem umowę na dostawę 6 pojazdów tego typu. Po kilku zmianach terminów, ostatecznie pierwszy pojazd ma zostać dostarczony przewoźnikowi do 22 kwietnia bieżącego roku, kolejna dwójka w maju, następny w lipcu a pociągi numer 5 i 6 w sierpniu. Okaz, którego zdjęcie prezentujemy, dzięki uprzejmości pracowników PKP PLK (Dziękujemy!) od końca lutego przebywał w Żmigrodzie, gdzie poddany został testom i badaniom. Jak każdy nowy rodzaj pojazdu, także 39WE musi otrzymać świadectwo dopuszczenia do eksploatacji, stąd jego bytność na torach w zachodniej Polsce.

39WE to pojazd mogący pomieścić łącznie 505 pasażerów, w tym 164 na miejscach siedzących. Zbudowany jest z dwóch trójczłonowych części, które są oparte na trzech wózkach. W pierwszym i trzecim członie każdej z części znajdują się po dwie pary drzwi wejściowych. Pasażerowie dostaną ponadto do dyspozycji 4 miejsca dla wózków, 8 dla rowerów, klimatyzację, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, system zliczania pasażerów i tablice informacyjne. Pojazdy wyposażone będą także w elektroniczną wersję Dokumentacji Systemu Utrzymania (DSU). Ponieważ pociągi tego typu będą jeździły wyłącznie w okolicach Warszawy, kolejna okazja spotkania 39WE w naszym regionie może się już nie nadarzyć. A szkoda.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *