Festiwal Kolej w Miniaturze

źródło: www.festiwal.kmd.pl
Fot. www.festiwal.kmd.pl

W najbliższy weekend (12-13 marca) w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu odbędzie się prawdziwa uczta dla modelarzy i pasjonatów kolei. Wszystko to za sprawą Festiwalu Kolej w Miniaturze – wielkiego interaktywnego pokazu makiet i modeli kolejowych.


Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach. Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal to dobra okazja do nauki i zabawy kolejkami zarówno dla dużych, jak i małych miłośników kolei. Wśród partnerów festiwalu znalazł się śląski przewoźnik, Koleje Śląskie, który zachęca na skorzystanie z ich pociągów w celu dotarcia na miejsce, które zlokalizowane jest bezpośrednio w sąsiedztwie dworca Sosnowiec Główny.

Bardzo cenimy sobie współpracę z miłośnikami kolei i cieszymy się, gdy możemy się zaangażować w inicjatywy związane z promowaniem kolejnictwa i jego historii – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Wśród atrakcji Festiwalu znalazły się:

  • wielka segmentowa/modułowa makieta linii kolejowej ze stacjami i bocznicami z jeżdżącymi pociągami wyglądem odpowiadającymi poszczególnym epokom historycznym,
  • dioramy i makiety kolejowe w różnych skalach z dużym pietyzmem odwzorowujące realną kolej,
  • modele interesujących lokomotyw i składów pociągów z kraju i ze świata, np. składy pociągów rządowych przed- i powojennych,
  • makieta „ćwiczebna”, gdzie samodzielnie można poprowadzić pociąg lub wykonać manewry na stacji,
  • symulator jazdy w prawdziwej kabinie lokomotywy elektrycznej EU07,
  • zbiory unikatowych akcesoriów, urządzeń i narzędzi kolejowych, zdjęć, map i planów,
  • stoiska z pamiątkami, modelami i akcesoriami do budowy makiet i dioram.

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie niemiecki producent modeli kolejowych PIKO Spielwaren GmbH, który zaprezentuje najnowsze modele taboru PKP, w tym lokomotywę SP45.

Więcej szczegółów na temat festiwalu można znaleźć TUTAJ

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *