Płyty do wzięcia

Były fragment peronu 2 w Cieszynie
Były fragment peronu 2 w Cieszynie

Minęły już dwa miesiące od zakończenia remontu części dworca kolejowego w Cieszynie należącego do zarządcy infrastruktury. Pociągi przyjeżdżają, odjeżdżają i wszystko jest w jak najlepszym porządku. Oprócz jednego drobnego szczegółu.


Mowa o starych płytach betonowych, z których do niedawna zbudowane były perony. Po remoncie znaczna część z nich okazała się niepotrzebna. Choćby dlatego, że cieszyńskie platformy zostały skrócone praktycznie o połowę. To jedno, a drugie to to, że nawierzchnia peronów pokryta jest obecnie kostką brukową i w związku z tym kolejnych kilkanaście płyt również stało się zbędne. Prawdą jest, że część z nich wywieziono jeszcze przed zakończeniem robót. jednak te, które się nie załapały na ówczesny transport, leżą nadal poukładane w kilkunastu miejscach wokół dworca.

Kilkakrotnie pisaliśmy na naszych łamach, że nie jesteśmy wysokiej klasy znawcami estetyki, jednak nawet nam widok i lokalizacja płyt nie za bardzo się podoba. Widzą to jednak także mieszkańcy, którzy już zaczęli sondować, kierując pytania również i do nas, kogo obarczyć winą za pozostawienie takiej spuścizny poremontowej.

Chcemy podkreślić jedno, te płyty nie przeszkadzają pasażerom przy korzystaniu z dworca przy ulicy Hajduka, ale rzeczywiście psują wizualny efekt tego, co zostało zrobione w ostatnich miesiącach. Kilkakrotnie podkreślaliśmy, że efekt końcowy remontu peronów jest dostateczny. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy, że zżera nas zazdrość o to, jak funkcjonalne i estetyczne przystanki kolejowe mają aktualnie mieszkańcy takich miejscowości jak Piasek czy Goczałkowice. Zdajemy sobie też sprawę, że droga do tego, by taki poziom w grodzie nad Olzą osiągnąć jest jeszcze daleka. Ale niech ta nasza zazdrość będzie mniejsza o usunięcie tych nieszczęsnych, fatalnie wyglądających płyt.

7 komentarzy

 1. ” …… że cieszyńskie platformy zostały skrócone ….”
  Peron – budowla kolejowa umieszczona wzdłuż torów, umożliwiająca wsiadanie i wysiadanie z pociągów.
  Platforma:

  Górnictwo:
  platforma wiertnicza
  platforma wydobywcza
  Technika / informatyka:
  platforma sprzętowa
  platforma programistyczna
  platforma cyfrowa
  Geologia:
  platforma (geologia)
  platforma (wspinaczka)
  platforma paleozoiczna
  platforma abrazyjna
  platforma prekambryjska
  Media:
  Platforma Mediowa Point Group (przedsiębiorstwo)
  Polityka:
  Platforma Obywatelska – partia polityczna w Polsce
  Platforma Janusza Korwin-Mikke
  Budownictwo
  platforma parkingowa
  Transport
  odkryty wagon kolejowy

  🙂 🙂 Taki poważny portal a takie głupoty pisze 🙂 🙂

  1. Nie do końca, ponieważ jest to zapożyczenie z angielskiego słowa ‚Platform’ (PL – peron). Tak to już jest, że zapożyczamy obcojęzyczne słowa i spolszczamy je na własny użytek.
   Prosty przykład: Część z nas mówi ‚Śmigłowiec’ a inni powiedzą ‚Helikopter’. Znaczy to samo, ale pierwsze słowo jest polskie a drugie zapożyczone z angielskiego ‚Helicopter’. 😉

 2. Podziwiam ( nie pierwszy raz ) lotnosc umyslu i bystrosc Ryska. Proponuje aby zalozyl konkurencyjny portal. Tam moglby sie wykazac a internauci mieliby super zabawe czytajac jego madrosci…

  1. A co ty masz do mnie – mam swoje strony i to od wielu lat. I jakoś nikt nie śmieje się z moich mądrości. Mała uwaga – tablice też zostały wymienione na mój wniosek wysłany do PLK gdyż na początku było Peron/Tor Platform/track i Platforma/Tor.
   Jestem przeciwny bezsensownemu zapożyczaniu słów z angielskiego. Peron to peron a platforma to platforma 🙂 Miłego dnia.

 3. Lukasz a dlaczego wszytkie koptery da Heli ( Helicopter 😉 ). Serio jak Tomek taki uciekajacy od meritum to proponuje weź płyty ( platformy) i bedzie oczym pisać iż np.złodzieje ukradli perony tak pilnie potrzebne PLK.

 4. Trzeba PLK usprawiedliwić. Gdzieś te płyty muszą trzymać, stacja Cieszyn obszarowo nie jest duża, więc położyli za peronami w kierunku w którym pociągi nie kursują, przynajmniej na razie. Dobrze że są ułożone.
  Jak stacja jest większa, np. Bielsko-Biała Gł. to składowiska np. podkładów, szyn, ściętych drzew, itp. materiałów kolejowych nie rzucają się tak w oczy bo są porozkładane na większym obszarze. Te stacje, szczególnie Cieszyn są dla PLK prowincją, a na prowincji wystarczy prowincjonalny standard.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *