Wystawa grupy fotograficznej „Karbon”

Fot. Krzysztof Wyszko
Fot. Krzysztof Wyszko

W dniu 26 lutego 2016 w Galerii Przytyk odbyło się otwarcie wystawy grupy fotograficznej „Karbon” pt. „Stalowe koła. Przemysłowa kolej Górnego Śląska i Zagłębia”. Licznie zgromadzonych miłośników kolei i fotografii przywitał Chór „Kolejarz”, tym samym uroczyście otwierając piątkowy wernisaż.


Jak podkreślali organizatorzy wydarzenia, warto pielęgnować kolejowe tradycje Tarnowskich Gór, gdyż przez wieki to właśnie przemysł kolejowy kształtował charakter naszego miasta i jego mieszkańców. Zabytkowy dworzec PKP, kolejowa infrastruktura, słynna stacja rozrządowa, linia kolei wąskotorowej z Bytomia do Miasteczka przez Tarnowskie Góry czy sam budynek Tarnogórskiego Centrum Kultury, dawniej Domu Kultury „Kolejarz”, to do dziś ważne elementy tarnogórskiego krajobrazu.

Główną część wystawy stanowią zdjęcia kolei na tle śląskiego pejzażu, autorstwa czwórki fotografów tworzących grupę „Karbon”. Jej członkowie, Kaja Świętochowska, Damian Cyfka, Tomasz Rybok i Maciej Mutwil, to miłośnicy przemysłowego Górnego Śląska oraz Zagłębia. Na swoich fotografiach uwieczniają surowe, industrialne piękno, starając się uchwycić wyjątkowy, przemijający charakter naszego regionu.

Całość wystawy dopełniają ciekawe eksponaty związane z koleją, pochodzące z Sali Tradycji Magistrali Węglowej Śląsk – Porty, ze stacji Herby Nowe. Są to stare fotografie i przedmioty związane z pracą kolejarzy, urządzenia sygnalizacyjne i łączności, dawne rozkłady jazdy, archiwalne wydawnictwa czy tablice kolejowe. Na wernisażu można też było podziwiać fragment makiety kolejowej wraz z taborem, przygotowane przez Marcina Ficka z Beskidzkiej Grupy Modelarskiej.

Wystawę zwiedzać można do 20 marca

Marta Kas’yanov

* Fot. Krzysztof Wyszko

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *