Centra przesiadkowe w Częstochowie

Fot. Meritum Projekt
Fot. Meritum Projekt

Do końca 2018 roku w Częstochowie powstaną trzy centra przesiadkowe przy dworcach kolejowych. Pozwolą one na usprawnienie podróży w mieście. Firma Gramar Sp. z o.o. wygrała przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo kosztorysowej dla zadania: „Budowa węzłów przesiadkowych na terenie Subregionu Północnego, zlokalizowanych w Częstochowie.


Spółka Gramar z Lublińca zaprojektuje częstochowskie węzły przesiadkowe. Dokumentacja ma być gotowa jesienią 2016 r. Budowa obiektów – jeżeli w stosownym czasie uda się pozyskać dofinansowanie unijne – powinna zakończyć się pod koniec 2018 roku.

Lubliniecka firma zaprojektuje i wyceni budowę trzech węzłów, które będą zlokalizowane przy:

  • dworcu kolejowym w centrum miasta (od strony ul. Piłsudskiego),
  • dworcu kolejowym Częstochowa Stradom,
  • dworcu kolejowym Częstochowa Raków.

Pełna dokumentacja ma obejmować m.in. projekty: przebudowy układu drogowego, podziału nieruchomości, zadaszenia peronów, odwodnienia, oświetlenia, kanalizacji technologicznej oraz monitoringu. Opracowanie ma również zawierać projekt inwentaryzacji zieleni czy organizacji ruchu.

Na realizację zadania firma ma czas do listopada. Planuje się jednocześnie, że budowa wszystkich trzech centrów powinna być zakończona do połowy listopada 2018 roku. Oczywiście warunkiem jest uzyskanie przez miasto europejskiego dofinansowania do tej inwestycji w obecnym okresie programowania środków unijnych 2014-2020. Koszt opracowania dokumentacji to nieco ponad 605 tys. zł (oraz niecałe 15 tys. zł za sprawowanie nadzoru autorskiego).

Budowane przy wsparciu środków unijnych węzły przesiadkowe mają w znacznym stopniu usprawnić podróżowanie po mieście, integrując komunikację pieszą, rowerową, samochodową, autobusową i kolejową w jednym miejscu. Na terenie każdego z trzech częstochowskich centrów mają stanąć m.in. perony autobusowe, parkingi dla samochodów i cyklistów oraz wypożyczalnia rowerów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *