Polskie ekspresy znów w Boguminie

Międzynarodowe pociągi trasowane szlakiem z Rybnika do Chałupek i dalej do Ostrawy w najbliższym czasie nie będą wjeżdżać do Bogumina. Fot. Katarzyna Przypadło
Międzynarodowe pociągi trasowane szlakiem z Rybnika do Chałupek i dalej do Ostrawy w najbliższym czasie nie będą wjeżdżać do Bogumina.
Fot. Katarzyna Przypadło

Nie jutro, jak pierwotnie zapowiadano, a już dzisiaj otworzono stację Bogumin dla czeskich pociągów regionalnych oraz dla międzynarodowych pociągów z Polski. Jednak, tak jak informowaliśmy wczoraj, na kilka miesięcy znacznie zmieni się status tego miejsca.


Od wtorku na stację w Boguminie po sześciu dniach przerwy ponownie wjeżdżać będą ekspresy „Sobieski”, „Polonia” i „Varsovia” z Gdyni i Warszawy do Budapesztu/Sofii i Wiednia. Tym samym po naszej stronie relacje te wrócą na swoje rozkładowe trasy prowadzące z Katowic przez Tychy i Zebrzydowice. Będzie to jednak tylko krótki postój dla wymiany pasażerów, natomiast wszystkie czynności polegające na zmianach lokomotyw na dłużej zostały przeniesione na dworzec Ostrawa Główna, gdzie pociągi będą stały ponad kwadrans.

Przypomnijmy, że całe zamieszanie to pokłosie ubiegłotygodniowego pożaru nastawni w pobliżu bogumińskiego dworca. Ogień strawił nie tylko sam budynek, ale uszkodził także większość nowoczesnych systemów odpowiadających za organizację i koordynację ruchu na tym wielkim węźle. Pożar ponadto sparaliżował funkcjonowanie drugiego co do wielkości w Czechach zaplecza technicznego przewoźnika Česke Drahy. Odtworzenie wszystkich systemów i przywrócenie pełnej sprawności tego węzła potrwa kilka miesięcy.

Nie zmienia się trasa pociągów relacji Warszawa – Praga/Ostrawa czyli składów „Praha”, „Porta Moravica” oraz „Comenius”. Będą one kierowane od strony Chałupek przez posterunek Bogumin Vrbice na dworzec główny w Ostrawie z pominięciem dworca w Boguminie. Jak przyznają przedstawiciele SZDC i Českych Drah organizacja komunikacji międzynarodowej w takim formacie będzie obowiązywać tutaj również przez kilka najbliższych miesięcy.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *