Autosan S.A. z nowym właścicielem

Fot. Autosan S.A.
Fot. Autosan S.A.

Sanocki producent autobusów, swoją działalność rozpoczął już w 1832 roku. Na początku swojej działalności fabryka produkowała sprzęt i urządzenia na potrzeby górnictwa naftowego, przemysłu gorzelniczego i browarnictwa. Dzisiejszym profilem produkcyjnym przedsiębiorstwa Autosan S.A. są autobusy, podwozia i nadwozia szynobusów. Od 2013 roku spółka postawiona jest w stan upadłości, lecz niebawem ta sytuacja ulegnie zmianie.


Przedsiębiorstwo Autosan S.A. jeszcze w zeszłym miesiącu zostało kupione przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A., efektem ogłoszonego przetargu. Konsorcjum przedsiębiorstw PGZ w których skład wchodzą: PIT-RADWAR S.A., HUTA STALOWA WOLA S.A. oraz HUTA STALOWA WOLA Grupa Kapitałowa Sp. z o.o., kupiło spółkę z Sanoka za ponad 17 mln zł.

Jest to bardzo dobra wiadomość przede wszystkim dla ponad 300 pracowników, których spółka aktualnie zatrudnia. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że profil produkcyjny sanockiej spółki zostanie zachowany. Tym bardziej cieszy fakt, że fabryka z tak bogatą tradycją została uratowana.

Nie jest to odosobniony przypadek dobrej polskiej firmy, która zmagała się z problemami finansowymi. Martwi fakt, że nie ma skutecznych narzędzi finansowych, mających chronić naszych rodzimych producentów na wypadek kłopotów, które stały się choćby udziałem fabryki z Sanoka.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *