Komisja zbada okoliczności wypadku

Fot. Związek Zawodowy Maszynistów w Czechowicach-Dziedzicach
Fot. Związek Zawodowy Maszynistów w Czechowicach-Dziedzicach

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy stanowisko zarządcy infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w sprawie wypadku, do którego doszło przedwczoraj w stacji Zebrzydowice. O zdarzeniu informowaliśmy na łamach naszego portalu.  


W dniu 08.02.2016 r. o godz. 02:10 w stacji Zebrzydowice podczas zjazdu pociągu Inter Cargo Sp. z o.o. relacji Zdzieszowice Koksownia – Zebrzydowice z toru szlakowego nr 1 (odcinek Pruchna – Zebrzydowice) na tor stacyjny, nastąpiło najechanie na lokomotywę ET41 (PKP Cargo), która znajdowała się na torze stacyjnym w trakcie manewrów. Maszynista lokomotywy ET-41 został odwieziony przez pogotowie ratunkowe do szpitala i po badaniach medycznych ok. godz. 04:00 zgłosił się do dyspozycji komisji. Czoła obu lokomotyw zostały uszkodzone. Tor nr 1 od stacji Pruchna do stacji Zebrzydowice był zamknięty od godz. 02:15 do godz. 12:55. Wprowadzono ruch jednotorowy dwukierunkowy po torze czynnym nr 2.

Pociąg Inter Cargo Sp. z o.o. został wstawiony na tor stacyjny ok. godz. 10:40 . Po sprawdzeniu stanu technicznego torów oraz sieci trakcyjnej o godz. 12:55 wznowiono ruch dwukierunkowy na odcinku Pruchna – Zebrzydowice. Przyczyną najechania był wjazd pociągu Inter Cargo Sp. z o.o., na zajęty przez lokomotywę tor stacyjny. Szczegółowe okoliczności tego zdarzenia ustali komisja wypadkowa. Zdarzenie to nie spowodowało poważnych zakłóceń w prowadzeniu kolejowego ruchu międzynarodowego i regionalnego na szlaku Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice (5 pociągów regionalnych zostało opóźnionych od 8 – 22 minut).”

Jacek Karniewski
Zespół Prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *