Studenci do Maczek jednak przyjadą

Wizualizacja dworca Sosnowiec Maczki po planowanej rewitalizacji Fot. PKP S.A.
Wizualizacja dworca Sosnowiec Maczki po planowanej rewitalizacji. Fot. PKP S.A.

Wczoraj dotarły wspaniałe wieści z siedziby PKP S.A. w Warszawie. Rada nadzorcza tej instytucji wydała pozytywną decyzję w sprawie przebudowy dworca kolejowego w Sosnowcu-Maczkach na potrzeby mającego tam powstać Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej. Oznacza to, że już w przyszłym roku uczelnia może otworzyć swoje podwoje dla studentów.


Ta decyzja otwiera najprawdopodobniej świetlaną przyszłość przed wybudowanym w 1848 roku dworcem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Sosnowcu-Maczkach. Decyzja PKP oznacza, że praktycznie nic nie stoi już na przeszkodzie na utworzenie tutaj w przyszłym roku Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej.

Przypomnijmy, że na potrzeby nowego centrum naukowego PKP ma udostępnić zabytkowy budynek dworca. Planowane jest odrestaurowanie i jednocześnie dostosowanie obiektu do pełnienia swojej nowej funkcji. Inwestycja zaplanowana na kilka lat pochłonie ponad 35 mln złotych. Według władz Politechniki Śląskiej w centrum mają kształcić mają się kadry dla PKP oraz innych przewoźników i mają być prowadzone prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe. Kilka miesięcy temu, choć ogłoszono już przetarg na wyłonienie wykonawcy rewitalizacji, PKP S.A. nagle wycofała się ze wsparcia inwestycji.

Społeczeństwo miasta jednomyślnie opowiedziało się jednak za budową centrum, spotykając się m. in. na pierwszej w historii Sosnowca wyjazdowej sesji rady miejskiej, właśnie w dzielnicy Maczki. W zmianę tej decyzji mocno zaangażował się Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta. Lobbowanie okazało się ostatecznie skuteczne i kolejowa centrala wróciła do wsparcia projektu i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku na mapie Sosnowca pojawi się kolejny, bardzo ważny punkt dydaktyczny.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *