Zapraszamy na wystawę fotograficzną

12633624_958656097534944_3247376808795571923_o

Grupa Fotograficzna KARBON serdecznie zaprasza na swój wernisaż wystawy fotograficznej pt. „STALOWE KOŁA – przemysłowa kolej Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego”, który odbędzie się 26 lutego (piątek) o godz. 19:00 do Galerii Sztuki Współczesnej Przytyk w Tarnogórskim Centrum Kultury.


Historia kolejnictwa na Śląsku sięga XIX wieku i ściśle wiąże się z erą industrializacji regionu. Prócz transportu ludzi, kolej służyła tu do przewozu węgla i wyrobów hutniczych. Kolej przełomu XIX i XX wieku była wówczas prawdziwą potęgą i największym pracodawcą. Do dziś pozostało wiele śladów tamtej potęgi w postaci unikatowego taboru, fragmentów linii, tuneli i wiaduktów kolejowych, zabytkowych dworców i wiele innych.

Tarnowskie Góry odegrały istotną rolę w historii kolei górnośląskiej. Tutejszy węzeł kolejowy jest największą stacją rozrządową w Polsce i jedną z większych w Europie. Łącznie z rozwojem kolei w mieście pojawiła się potrzeba wykwalifikowanych pracowników, powstawały szkoły kolejowe. Tradycje te silnie zakorzeniły się w dziejach miasta a jego wpływy widać do czasów obecnych. Do ciekawostek należy również fakt, że Tarnogórskie Centrum Kultury nosiło kiedyś nazwę „Dom Kultury Kolejarza”. Mimo, że obecnie kolej odgrywa już nikłą rolę nie tylko w mieście, ale i w regionie, to ślady jej potężnej historii są nadal obecne.

Temat kolejnictwa został potraktowany przez fotografów w sposób bardzo szeroki. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko same pociągi, ale i fragmenty linii i infrastruktury kolejowej, niepowtarzalną kolej piaskową czy też najpiękniejsze zabytkowe dworce. Oprócz zdjęć zaprezentowana zostanie także prezentacja multimedialna, eksponaty i materiały archiwalne Sali Tradycji Magistrali Węglowej Śląsk-Porty w Herbach, makietę kolejową i inne atrakcje związane z kolejnictwem w regionie, o których będziemy tutaj informować. Podczas wernisażu wystąpi również Chór Kolejarz z Tarnowskich Gór.

W imieniu własnym oraz organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów kolejnictwa, industrialu, fotografii i historii Tarnowskich Gór!

Informujemy, że wstęp na wystawę będzie wolny a potrwa ona do 20 marca 2016.

Linki:
Do wydarzenia na FB – STALOWE KOŁA – Przemysłowa kolej Górnego Śląska i Zagłębia
Grupa KARBON

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *