Kiedy pociągiem na lotnisko?

Wizualizacja Katowice Airport
Wizualizacja Katowice Airport

Temat utworzenia połączenia kolejowego z Katowic do lotniska w Pyrzowicach ciągnie się już od lat. Kiedy już myślano, że zostanie zaprojektowana całkiem nowa linia kolejowa przez Piekary Śląskie, w marcu 2014 roku PKP PLK odstąpiły od umowy z niemiecko-polskim konsorcjum. Powodem tej decyzji było blisko 2,5 roczne opóźnienie w pracach projektowych i pozyskiwaniu odpowiednich decyzji. Sama inwestycja spotkała się z szeregiem protestów społecznych.


Dziś wiadomo tyle, że dzięki staraniom samorządu z Tarnowskich Gór, połączenie do katowickiego lotniska ma przebiegać po starym śladzie linii kolejowej nr 182. Projekt będzie polegać na rewitalizacji i odbudowie w/w linii z Tarnowskich Gór do Zawiercia. Projekt trasy ma przygotować konsorcjum firm: Projekty Inżynieryjne i Architektoniczne z Warszawy oraz Consultores de Ingenieria Proyectos y Obras S.L. z Madrytu, które wygrało konkurs ogłoszony jeszcze w sierpniu 2014 roku.

Nie bez powodu teraz o tym piszemy, ponieważ prace polegające na opracowaniu dokumentacji przedprojektowej (studium wykonalności) mają zakończyć się w lutym br. Jeśli obejdzie się bez opóźnień w realizacji zadania to już w połowie przyszłego roku powinien zostać ogłoszony przetarg na rewitalizację linii, na którą nieoficjalnie są zabezpieczone środki z dofinansowania UE. Z niecierpliwością czekamy na rozwój wydarzeń.

Czy linia jest potrzebna? Na pewno byłby to poważna sprawa dla mieszkańców Bytomia, którzy od lat walczą o remont tamtejszego dworca kolejowego. Z kolei naszym argumentem niech będzie parę ciekawych informacji odnośnie katowickiego lotniska zamieszczonych poniżej.

Katowice Airport przez ostatnie lata przeprowadza inwestycję za inwestycją. W zeszłym roku między innymi została oddana nowa droga startowa o długości 3200m i szerokości 45m, dzięki której na katowickim lotnisku będą mogły pojawić się samoloty kodu E, czyli jedne z największych samolotów świata takich jak, np. Boeing 747.

Jeśli chodzi o statystyki ruchu pasażerskiego,  to w zeszłym roku kalendarzowym lotnisko obsłużyło po raz pierwszy ponad trzy miliony pasażerów co oznacza, że rok 2015 był najlepszy w historii funkcjonowania Katowice Airport.

W tym roku wydaje się, że padną kolejne wysokie liczby, ponieważ jak możemy odczytać z raportu: „W ruchu ogółem z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzystało 173 018 pasażerów, to o prawie 28 tysięcy więcej (+19,2%) w porównaniu z pierwszym miesiącem roku ubiegłego

Wzrost zanotowano w segmencie ruchu regularnego jak i czarterowego. W tym pierwszym obsłużono 147 510 osób, to o 27 tysięcy więcej (+22,5%) w porównaniu ze styczniem 2015 roku. W ruchu czarterowym, ze styczniowej oferty wakacji z wylotem i przylotem do katowickiego lotniska skorzystało 23 605, o prawie 900 osób więcej (+4%) niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego.

6 komentarzy

  1. Superszybkie połączenie na lotnisko (jedyne półtorej godziny jazdy) z pewnością będzie się cieszyło przytłaczającym powodzeniem.

  2. już dawno pisałem. że jedynym racjonalnym połączeniem kolejowym jest budowa nowej linii z Dąbrowy Ząbkowice. To komunikuje lotnisko z Krakowem i Katowicami i tworzy węzeł przesiadkowy do Warszawy.

  3. Ta. Dworzec nowy w bytomiu.
    Tak szybko jak by go wybudowali tak szybko stal by się siedziskiem dla meneli i terenem do popisu nabuzowanych pseudokibiców

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *