Bezpieczny autobus

1-20582_g

Już jakiś czas temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło e-usługę „Bezpieczny autobus”  o możliwości sprawdzenia pojazdu, którym zamierzamy wysłać dziecko lub sami planujemy wybrać się w podróż. Warto napisać kilka słów i przypomnieć o możliwości skorzystania z tego rozwiązania przed wyjazdem w autokarową podróż.


„Bezpieczny autobus” to e-usługa, dzięki której w łatwy i szybki sposób jesteśmy w stanie przeprowadzić wstępną weryfikację autobusu, autokaru lub innego pojazdu do przewozu osób, którym pojedziemy na wypoczynek bądź też korzystamy z niego każdego dnia jadąc do pracy.

Wchodząc na stronę Bezpiecznego autobusu i podając numer rejestracyjny autobusu, jesteśmy w stanie sprawdzić czy:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,
  • komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Pamiętajmy jednak, że e-usługa „Bezpieczny autobus” nie zastąpi kontroli przeprowadzonej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, dlatego jeśli konkretny pojazd dalej budzi nasze wątpliwości, niezwłocznie należy o taką kontrolę poprosić. Według danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów w Polsce zarejestrowanych jest nieco ponad 100 tysięcy autobusów.

E-usługa dostępna jest dla każdego urządzenia z internetem i przeglądarką, dostępna jest również na urządzeniach mobilnych. Strona dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *