Racibórz – dworzec bez kompleksów

P1060161

W listopadzie 2015 roku, po tym jak Polskim Kolejom Państwowym nie udało się sprzedać raciborskiego dworca w drodze przetargu, podpisano list intencyjny w sprawie jego przebudowy między Prezydentem Miasta Racibórz Mirosławem Lenkiem a Dyrektorem Regionalnego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Katowicach Mariuszem Kmerą.


Wstępnymi założeniami modernizacji dworca, które PKP S.A. zaproponowało jeszcze w lipcu 2015 roku jest wyburzenie segmentów bocznych i modernizacja głównego budynku. Jak poinformowała nas Pani Aleksandra Dąbek z Biura Prasowego PKP S.A., w bieżącym roku planowane są prace projektowe a roboty budowlane rozpoczną się w 2017 r.

W Urzędzie Miasta zapytaliśmy się czy gmina będzie miała jakikolwiek wpływ na wygląd i zagospodarowanie okoliczne dworca.

Miasto pozostaje w stałym kontakcie z PKP S.A. odnośnie przebudowy dworca. W dniu 16 listopada 2015r. obie strony podpisały list intencyjny z deklaracją wspólnego wypracowania projektu przebudowy. W bieżącym roku PKP przewiduje wyłonienie projektanta obiektu i wykonanie projektu. Gmina będzie uczestniczyła w każdym etapie projektowania, zarówno elewacji zewnętrznej, jak również w koncepcji zagospodarowania powierzchni, której część wykorzysta na własne cele – wyjaśnia Elżbieta Sokołowska, Naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, UM Racibórz.

Modernizacja raciborskiego dworca jest znakomitą okazją aby zmienić całe otoczenie sąsiadujące z budynkiem dworca. Nie ukrywamy, że razem ze Stowarzyszeniem Śląski Ruch na Rzecz Rozwoju Kolei, nasz portal chciałby wziąć udział w etapie konsultacji projektowych, żeby dopilnować aby Dworzec Kolejowy w Raciborzu nie pełnił wyłącznie funkcji budynku dworca, a był w pełni zintegrowanym Centrum Przesiadkowym. Nie jest to zadanie trudne, gdyż w sąsiedztwie dworca znajduje się dworzec autobusowy oraz przystanek miejskiej komunikacji autobusowej, który przecinają wszystkie linie. Czy w projekcie znajdzie się miejsce na parkingi typu Park&Ride,  jak również na zadaszoną wiatę rowerową Bike&Ride, dzięki którym łatwo i przyjemnie będzie można przesiąść się z samochodu i roweru na środki komunikacji publicznej? Miejmy nadzieję że tak.

Poniżej w galerii zaprezentowaliśmy wizualizacje i propozycje przebudowy dworca. Zielona, nadziemna kładka może nie jest czymś realnym do zrealizowania, ale to tylko przykład tego jak bardzo można wpłynąć na wizerunek miasta przy okazji modernizacji dworca kolejowego.

Macie pomysły na dworzec PKP w Raciborzu? Opiszcie go i prześlijcie na naszą skrzynkę poczty elektronicznej -> kontakt@silesiainfotransport.pl. Wszystkie Wasze pomysły złożymy na ręce PKP S.A. i UM Racibórz.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *