Drugie życie dworca w Dąbrowie Górniczej

Dworzec PKP, Dąbrowa Górnicza
Dworzec PKP, Dąbrowa Górnicza

To, co do nie tak dawna wydawało się niemożliwe, zaczyna właśnie przybierać realnych kształtów. Po wielu latach rozmów Urzędu Miasta Dąbrowy Górniczej z PKP S.A., pojawiła się nadzieję, że popadający w ruinę XIX wieczny dworzec w centrum miasta zyska nowy blask. Wszystko za sprawą zmiany podejścia i planów inwestycyjnych przez kolej.


O swoich planach przedstawiciele PKP poinformowali podczas spotkania z prezydentem Zbigniewem Podrazą, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Zgodnie z naszymi planami dąbrowski dworzec, który dzisiaj znajduje się w międzytorzu, uzyska status dworca aglomeracyjnego, który będzie wyposażony w poczekalnie, kasy biletowe, węzeł sanitarny z punktem obsługi rodzica z dzieckiem oraz dostosowany do potrzeb i obsługi osób niepełnosprawnych. Dodatkowo planujemy połączenie budynku z peronem przejściem podziemnym – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski z departamentu inwestycji PKP S.A.

Wedle koncepcji przedstawionej przez PKP S.A., w tym roku ma powstać projekt przebudowy, wyłoniony zostanie także wykonawca robót. Prace ruszą natomiast na przełomie 2016 i 2017 roku.

Dąbrowski dworzec Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej to obiekt podobny do tego, który został wcześniej przebudowany w Myszkowie. W tamtym przypadku przebudowa była tańsza, ale dworzec w Dąbrowie Górniczej jest w dużo gorszym stanie – ocenia dyrektor Świerzawski.

Szacowana wartość planowanych prac remontowych to ok. 20 mln zł.

Inwestycja planowana przez PKP ma szansę nie tylko odmienić wizerunek dąbrowskiego dworca, ale może też być doskonałym uzupełnieniem przygotowywanego przez miasto projektu Fabryka Pełna Życia. Liczymy, że dzięki współpracy uda nam się wspólne zrewitalizować sąsiadujące ze sobą tereny i stworzyć nowoczesną i przyjazną przestrzeń publiczną – dodaje Marcin Bazylak, pełnomocnik prezydenta miasta.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *