Kto dokończy rewitalizację linii nr 169?

P1020149Wczoraj o godzinie 10:30 w siedzibie PKP Polskich Linii Kolejowych w Sosnowcu, nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na rewitalizację linii kolejowej nr 169 na szlaku Tychy – Łaziska Średnie oraz w ciągu stacji kolejowych Tychy i Orzesze Jaśkowice w ramach projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 169 na odcinku Tychy – Orzesze Jaśkowice”.


Jak udało nam się ustalić, w sumie złożono aż siedemnaście propozycje. Najtańsza jest propozycja konsorcjum Skanska S.A. i Skanska SK, która zaproponowała cenę brutto w wysokości prawie 39,5 mln złotych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zamawiający zamierza na ten cel przeznaczyć ponad 45,5 miliona. Propozycja ta, podobnie jak kilka innych wniosków,  proponuje także najdłuższy okres gwarancji, wynoszący 96 miesięcy.

W ciągu najbliższych kilku, może kilkunastu dni powinniśmy poznać wykonawcę robót na linii kolejowej nr 169. Wszystkie prace związane z rewitalizacją szlaku Tychy – Łaziska Średnie, zgodnie z warunkami zamówienia powinny zakończyć się do 30 grudnia 2016 roku.

W ramach przetargu, do zadań wykonawcy należeć będzie wykonanie dokumentacji projektowej, wykonawcze i powykonawczej oraz roboty nawierzchniowe, podtorzowe, budowlane, do który należą

  • przebudowa nawierzchni kolejowej,
  • odbudowa rowów bocznych,
  • wzmocnienie podtorza,
  • usunięcie drzew i krzewów,
  • rewitalizacja obiektów inżynieryjnych.

Dodatkowo planowana jest także kompleksowa przebudowa sieci trakcyjnej na odcinku Tychy – Łaziska Średnie, w stacji Tychy (nad torem nr 3) oraz w stacji Orzesze Jaśkowice. Z kolei na stacjach Tychy i Orzesze Jaśkowice przewidziana jest m.in. elektryczna centralizacja zwrotnic w istniejących urządzeniach mechanicznych wraz zabudową urządzeń układowej kontroli niezajętości tych rozjazdów, czy wymiana sygnalizatorów wraz z kablami.

Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków z emisji obligacji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *