Obowiązkowy powrót

Fot. Artur Klimek
Fot. Artur Klimek
Dziś, po 4 latach przerwy na odcinku Wodzisław Śląski – Chałupki znów kursują pociągi pasażerskie. Pierwotnie powrót połączeń na tym fragmencie linii kolejowej nr 158 miał nastąpić wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, w grudniu 2015, jednak z powodu opóźnień prac rewitalizacyjnych, PKP Polskie Linie Kolejowe i zainteresowani przewoźnicy byli zmuszeni opóźnić start całego przedsięwzięcia.


W 2012 roku, wraz z objęciem przez Koleje Śląskie całości pracy przewozowej w regionie, zawieszono połączenia z Wodzisławia Śląskiego do Chałupek. Decyzję tę tłumaczono złym stanem infrastruktury – na pokonanie 18 kilometrowego odcinka pociągi potrzebowały aż 43 minuty!

Gdy PKP PLK ogłosiła i rozpoczęła remont linii nr 158, pojawiła się nadzieja na powrót pociągów pasażerskich. Koleje Śląskie nie pozostały głuche na głosy mieszkańców i wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy na rok 2016, śląski przewoźnik przywrócił połączenie mię Wodzisławiem Śląskim a Chałupkami. Dziś, po zrewitalizowanym szlaku pociągi mogą poruszać się z prędkością do 80 km/h, a czas przejazdu na wspomniany, 18 kilometrowym odcinku wynosi 20 minut.

Oprócz Kolei Śląskich, na linii nr 158 kursować będą także pociągi PKP Intercity. Narodowy przewoźnik nie pozostał obojętny na wykonane przez PKP PLK prace i podobnie jak śląski przewoźnik regionalny, wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy, postanowił trasować swoje pociągi do naszych południowych sąsiadów przez Rybnik, Wodzisław Śląski i Chałupki.

Pociąg Kolei Śląskich nr 94610 z Chałupek do Katowic, zainaugurował powrót połączeń pasażerskich z Chałupek do Wodzisławia Śląskiego. Z kolei po godzinie 6, z kilkuminutowym opóźnieniem pierwszy rozkładowy przejazd z pasażerami zaliczył EC Comenius z Ostravy-Svinov do Warszawy Wschodniej. O 8:11 w Chałupkach zjawił się pierwszy pociąg Kolei Śląskich, których wytrasowany był przez Rybnik i Wodzisław Śląski.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *